UOKiK poluje na piramidy

opublikowano: 19-12-2017, 22:00

Inwestycje alternatywne oferowane Polakom przez firmy zarejestrowane w rajach podatkowych przyciągają coraz większe grono internautów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) opublikował listę podmiotów, wobec których prowadzi postępowanie.

— Uważaj na oferty łatwego i szybkiego zysku w zamian za to, że kupisz „kupony”, „pakiety inwestycyjne”, „świadectwa uczestnictwa”, kryptowalutę itp. — ostrzega Marek Niechciał, prezes UOKiK. Jego zdaniem, takie obietnice istnieją tylko w reklamach. — Bądź czujny, gdy ktoś obiecuje pieniądze za to, że namówisz inne osoby. To może być piramida finansowa — dodaje prezes.

Marek Niechciał, prezes UOKiK
Wyświetl galerię [1/2]

Marek Niechciał, prezes UOKiK Fot. Grzegorz Kawecki

Piramidy finansowe są nielegalne. Intencją ich założycieli jest wyłudzenie pieniędzy od przystępujących do nich członków. Pieniądze trafiają do założycieli, a nie są inwestowane. Projekt upada, gdy zabraknie chętnych do inwestowania, wabionych intratnymi zyskami. UOKiK zawiadamia organy ścigania w sprawach, w których podejrzewa, że konsumenci mogą tracić pieniądze. Przygląda się również działaniom osób, które promują tego typu inicjatywy w internecie i mediach społecznościowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu