UOKiK sprawdzi przetarg na wagony

GZ
27-04-2000, 00:00

UOKiK sprawdzi przetarg na wagony

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął 17 kwietnia postępowanie antymonopolowe przeciw Konsorcjum Taborowemu, które miało przeprowadzić przetarg na sfinansowanie i dostawę wagonów towarowych dla PKP. Wiodącym udziałowcem KT jest PKP, pozostałymi — cztery zakłady naprawcze taboru kolejowego.

Postępowanie zostało wszczęte na wniosek spółki Wagony Świdnica, której głównym akcjonariuszem jest amerykańska spółka Greenbrier. Zarzuciła ona KT, że podczas przetargów na wagony faworyzuje „wybranych krajowych producentów”.

— Konsorcjum Taborowe ma 21 dni na ustosunkowanie się do zarzutów. Staramy się uzyskać pewne dokumenty z KT, które mogłyby świadczyć o powstaniu zmowy monopolistycznej — mówi Andrzej Graduszyński z UOKiK.

Wcześniej sprawą zajął się Urząd Kontroli Zamówień Publicznych, który — choć zgodził się z zarzutami Greenbriera — uchylił się od interwencji.

— To już druga podobna sprawa, jaką zajmuje się UOKiK. Rozpatrywaliśmy procedurę przetargową na remont wagonów, która wykazywała znamiona zmowy monopolistycznej. PKP wycofała się z podejrzanych konkursów — twierdzi Andrzej Graduszyński.

— Nie chcemy się wypowiadać w tej sprawie, dopóki nie pojawią się konkretne zarzuty — mówi Roman Hajdrowski, rzecznik prasowy PKP. GZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UOKiK sprawdzi przetarg na wagony