UOKIK tropi kolejną przewagę kontraktową

Michalina Szczcepańska
opublikowano: 02-08-2018, 22:00

Urząd antymonopolowy rozkręca się z nowymi przepisami i wszczyna postępowanie przeciwko T.B. Fruit.

Czołowy producent koncentratu jabłkowego będzie się tłumaczył z potencjalnego wykorzystywania przewagi kontraktowej, o co podejrzewa go Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który właśnie poinformował o wszczęciu postępowania przeciwko T.B. Fruit Polska.

T.B. Fruit to grupa stworzona przez Tarasa Barszczowskiego. Produkuje w Polsce i na Ukrainie — przetwarza jabłka, maliny, truskawki i jagody.
Zobacz więcej

OWOCOWA GRUPA:

T.B. Fruit to grupa stworzona przez Tarasa Barszczowskiego. Produkuje w Polsce i na Ukrainie — przetwarza jabłka, maliny, truskawki i jagody. Fot. Marek Wiśniewski

— Z naszych informacji wynika, że spółka nie dotrzymuje ustalonych przez siebie terminów płatności. Choć w umowach zobowiązuje się do zapłaty w ciągu 30 dni, to w rzeczywistości rolnicy otrzymują pieniądze znacznie później. Zwłoka wynosi nawet do 200 dni — mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Podaje, że zgromadzony do tej pory materiał dowodowy wskazuje, iż spółka wydłuża terminy płatności wobec wielu dostawców, co oznacza powszechne stosowanie praktyki. Brak zapłaty w ustalonym terminie może oznaczać utratę płynności finansowej rolników. Dla samej spółki zaś jest darmową formą kredytowania działalności.

Do czasu zamknięcia wydania nie udało nam się uzyskać komentarza T.B. Fruit. Historia firmy zaczęła się w 2003 r. na Ukrainie, koło Lwowa, gdzie na bazie starego zakładu do produkcji soków zagęszczonych Taras Barszczowski rozkręcił biznes, inwestując również w sady, czyli zaplecze surowcowe. W Polsce pojawił się w 2011 r., kupując zakład w Dwikozach, później wybudował drugą fabrykę — w Annopolu — i, jak wyjaśniał w rozmowie z „PB” rok temu, chce stawiać kolejne. Wówczas pracowało dla niego 2,5-3 tys. osób.

UOKiK podaje, że kara za wykorzystywanie przewagi kontraktowej może wynieść do 3 proc. obrotu przedsiębiorcy. T.B. Fruit Polska miało w zeszłym roku ponad 347 mln zł przychodów.

To kolejne działania urzędu w związku z przewagą kontraktową. W lipcu urząd ogłosił wszczęcie postępowania przeciwko Südzucker Polska, producentowi cukru. Tu wątpliwości urzędu wzbudziły zasady ustalania ceny i terminy płatności.

Ustawa o przewadze kontraktowej obowiązuje od roku. Reguluje sytuacje, w której występuje znaczna dysproporcja w potencjale ekonomicznym między odbiorcą a nabywcą, czyli np. rolnikiem i przetwórcą, czy przetwórcą a siecią handlową. Chodzi o relację, w której słabsza strona nie ma możliwości sprzedaży lub kupna produktów rolnych lub spożywczych od innych przedsiębiorców i jednocześnie silniejszy z partnerów korzysta z tej pozycji w sposób nieuczciwy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczcepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy