Upadła najstarsza fabryka lokomotyw w Polsce

PAP
opublikowano: 23-05-2013, 12:05

Sąd gospodarczy w Krakowie ogłosił upadłość likwidacyjną najstarszej polskiej fabryki lokomotyw, firmy Fablok w Chrzanowie (woj. małopolskie), która zatrudnia około 350 pracowników. Wniosek o ogłoszenie upadłości złożyli związek zawodowy i grupa pracowników.

Jak poinformowała PAP w czwartek Aneta Rębisz z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie, sąd, orzekając upadłość likwidacyjną Fabloku uznał, że przesłanki niewypłacalności firmy zostały spełnione. Stan majątkowy firmy nie pozwala na wypełnianie zobowiązań finansowych, a sytuacja ta ma charakter trwały.

Według sądu zobowiązania Fabloku wobec przeszło 200 wierzycieli wynoszą ponad 64 mln zł. Firma nie posiada środków obrotowych do prowadzenia bieżącej produkcji, a jej majątek, który oszacowano na około 44 mln zł, jest praktycznie w całości objęty zabezpieczeniami na rzecz wierzycieli: Urzędu Skarbowego, ZUS oraz banków.

Wyznaczony przez sąd syndyk Lesław Kolczyński poinformował PAP, że rozpoczął inwentaryzację majątku i umów spółki, po której podejmie decyzję dotyczącą przyszłości fabryki. Nastąpi to za 2-3 tygodnie. Do końca tego miesiąca rozpocznie się procedura zwolnień części pracowników.

„Upadłość likwidacyjna nie oznacza jeszcze likwidacji zakładu, być może znajdzie się inwestor, który przejmie bądź wydzierżawi jego majątek i fabryka będzie mogła działać dalej, już bez starych obciążeń” - wyjaśnił syndyk. Dodał, że jeszcze w maju rozpoczną się pierwsze zwolnienia pracowników.

Syndyk zamierza wystąpić do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o wypłatę zaległych pensji pracownikom za trzy miesiące wstecz od daty ogłoszenia upadłości spółki. Zatrudnieni w Fabloku nie otrzymywali wypłat od blisko pół roku.

Ostatnim głównym udziałowcem chrzanowskiej fabryki, której historia sięga 1919 roku, była spółka zarejestrowana na Cyprze.

fot. Borys Skrzyński
fot. Borys Skrzyński
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane