Upały zmniejszą produkcję francuskich elektrowni atomowych

KZ, Bloomberg
opublikowano: 12-07-2022, 08:59
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fala upałów w Europie zmniejszy produkcję energii elektrycznej przez francuskie elektrownie atomowe, co skutkować może jeszcze wyższymi cenami prądu, pisze agencja Bloomberg.

Koncern EDF poinformował, że z powodu zbyt wysokiej temperatury wody w rzece Garonnie możliwe jest ograniczenie produkcji w elektrowni Golfech.

Obecnie 56 reaktorów, należących do EDF, pracuje na około połowę możliwości ze względu na prace serwisowe. Firma szacuje, że produkcja w tym roku będzie najniższa od ponad 30 lat, co dla krajów sąsiadujących z Francją oznacza, że będą musiały szukać alternatywnych źródeł energii.

Według przepisów prawa francuskiego, EDF musi zmniejszyć lub nawet wstrzymać produkcję, jeśli temperatura wody w rzekach, używana do chłodzenia reaktorów, osiągnie określony poziom. Powód: woda po chłodzeniu urządzeń, która wraca do rzeki, mogłaby zaszkodzić ekosystemowi.

W najbliższych dniach we Francji i na Płw. Iberyjskim spodziewane są fale upałów z temperaturami przekraczającymi 30 stopni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane