Urlopu nie zamienisz na kasę

Daniel Jastrun
opublikowano: 12-09-2005, 00:00

Kończą się wakacje, a tym samym kończą urlopy, trzeba wracać do pracy. Ale są tacy, którzy na wczasach nie byli i być nie chcą, a zamiast tego woleliby otrzymać ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Ostatnio spotkałem pracodawcę, któremu to bardzo odpowiadało: właśnie tak chciał się umówić z kilkoma pracownikami i wypłacić im pewną kwotę. Finansowo opłacałoby się to obu stronom.

Przepisy prawa nie przewidują jednak takiej możliwości. Zasada: urlop powinien być wykorzystany w naturze. Jego celem jest odpoczynek i regeneracja sił pracownika, urlop ma ułatwić zachowanie dobrego zdrowia, ekwiwalent tego zadania nie spełnia. Dlatego zamiana urlopu na pieniądze możliwa jest tylko w wyjątkowych, ściśle określonych sytuacjach, a mianowicie w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę, jeśli pracownik nie wykorzystał wcześniej przysługującego mu urlopu. Co więcej, pracodawca w okresie wypowiedzenia może nakazać pracownikowi wykorzystanie zaległego urlopu, co pozwala uniknąć wypłacania ekwiwalentu.

Urlop powinien być wykorzystany w naturze w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo lub najpóźniej w pierwszym kwartale roku następnego. Prawo do wypoczynku jest prawem osobistym pracownika — nie może on się go zrzec, nawet gdyby chciał. W przypadku niewykorzystania urlopu prawo do niego ulegnie przedawnieniu po trzech latach, ale nie zamienia się na ekwiwalent.

Lato kończy się nieubłaganie, do następnych wakacji prawie rok. Osobiście nie zamieniłbym wakacyjnego wypoczynku na pieniądze. Na szczęście w zimie są narty, a od stycznia nabywa się prawo do nowego urlopu.

Daniel Jastrun radca prawny, partner w kancelarii Magnusson

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Jastrun

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Urlopu nie zamienisz na kasę