Ursus chce inwestować w budownictwo

Agnieszka Janas
20-11-2001, 00:00

Ursus chce inwestować w budownictwo

Warszawska gmina Ursus zamierza dokończyć budowę kanalizacji i zmodernizować drogi. Plany rozwoju wiąże też z inwestycjami mieszkaniowymi.

Budżet warszawskiej gminy Ursus na 2002 r. wynosi 60 mln zł. W ocenie władz gminy, oznacza to realny jego spadek w stosunku do roku 2001, kiedy kwota ta wynosiła około 56 mln zł. W planach budżetu na przyszły rok 26 proc. dochodów przeznaczonych zostanie na inwestycje.

W 2002 r. gmina stawia głównie na dokończenie wieloletnich inwestycji w budowę infrastruktury podziemnej i modernizację dróg, zadaszenie basenu kąpielowego rozsuwanym dachem, budowę nowego basenu krytego oraz sali sportowej przy szkole.

— Planowane przez nas inwestycje są dla gminy kosztowne, np. budowa nowego basenu to koszty rzędu 20 mln zł, zadaszenie 7,5 mln zł, sala sportowa około 1,8 mln zł. Część środków potrzebnych na nie pochodzić będzie z nie do końca wykorzystanego budżetu na ten cel z roku 2001. To jednak nie wystarczy. Gmina będzie musiała wziąć kredyt komercyjny na blisko 2 mln zł. Wkrótce ogłosimy przetarg dla banków na udzielenie takiej pożyczki. Do tej pory nie braliśmy jeszcze kredytu komercyjnego, tylko nisko oprocentowany kredyt Funduszu Ochrony Środowiska na kanalizację — mówi Henryk Linowski, burmistrz gminy Warszawa Ursus.

Tereny Zakładów Przemysłu Ciągnikowego Ursus to niezwykle ważne dla gminy nieruchomości. Zajmują one prawie 25 proc. obszaru gminy, a zadłużona spółka spłaca nimi wierzytelności, m.in. wobec gminy tytułem podatku od nieruchomości. Obecnie po przejęciu części majątku dług ten wynosi jeszcze około 11 mln zł. Przejęty budynek główny dyrekcji może stać się źródłem dochodu. Około 5 tys. mkw. wynajętych zostanie na Sąd Rejonowy Warszawa-Zachód. Trwają negocjacje dotyczące ceny dzierżawy. Burmistrz podkreśla jednak, że najatrakcyjniejsze nieruchomości ZPC Ursus sprzedaje za gotówkę.

Niedawno wystawione zostało na przetarg dawne laboratorium. Jeden ze zgłoszonych kandydatów, producent drzwi przesuwanych i elementów do szaf, podniósł właśnie oferowaną cenę z 1 mln zł do żądanej przez gminę 1,4 mln zł.

Na części gruntów sprzedanych firmie Neinver Polska powstaje centrum sprzedaży Factory Outlet, którego otwarcie planowane jest na czerwiec 2002 roku.

Na terenie gminy są jeszcze wolne tereny pod inwestycje mieszkaniowe, przemysłowo-usługowe i handlowe, dla których opracowano miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

— Tereny dla których opracowane zostały projekty planów, znajdują się głównie wzdłuż Al. Jerozolimskich, na północy gminy w dzielnicy Gołąbki oraz w południowej dzielnicy Skorosze. W myśl opracowanych projektów tereny te przeznaczone zostaną pod zabudowę mieszkaniową, handlową oraz usługową. Mam nadzieję, że jeden z tych planów w Gołąbkach uda się uchwalić w 2002 r., a pozostałe trzy w roku następnym — wyjaśnia Henryk Linowski.

Burmistrz przyznaje jednak, że nie wszyscy radni są zwolennikami takiej ilości inwestycji mieszkaniowych ze względu na obawy przed koniecznymi w tych miejscach inwestycjami gminy, np. w budowę szkół czy przedszkoli. Gmina zainteresowana jest inwestycjami przemysłowo-usługowymi, tworzącymi nowe miejsca pracy.

— Grunty idealnie nadające się pod takie inwestycje to tereny leżące w obrębie zakładów Ursus. Będziemy starali się jednak nie dopuścić do lokalizacji na tym terenie przemysłu uciążliwego dla mieszkańców gminy — podkreśla Henryk Linowski.

a.janas@pb. pl % (22) 334-22-60

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Ursus chce inwestować w budownictwo