Ursus znów zarobi na afrykańskich polach

opublikowano: 23-03-2017, 19:22

Po Etiopii i Tanzanii czas na Zambię. Producent ciągników kontynuuje ekspansję w Afryce za pieniądze polskich podatników.

Aż 100 mln USD (397 mln zł) jest wart kontrakt, jaki Ursus zawarł z firmą Industrial Development Corporation z Zambii (IDC). Ma jej dostarczyć 2694 ciągniki oraz 2506 takich maszyn, jak przyczepy, rozrzutniki obornika, prasy zwijające do słomy i siana, brony oraz pługi. Kontrakt zakłada również uruchomienie montowni w strefie ekonomicznej Lusaka-Południe oraz organizację 10 centrów serwisowych na terenie Zambii. Realizacja kontraktu rozpocznie się po przekazaniu Ursusowi zaliczki wysokości 40 proc. całkowitej wartości kontraktu. Kolejne 58 mln USD spółka otrzyma po przedstawieniu dokumentów przewozowych wysyłek towarów. Ostatnie 2 mln USD trafią do Ursusa po podpisaniu przez kupującego dokumentów odbioru maszyn.

W praktyce pieniądze, które wpłyną do Ursusa, będą pochodzić od polskiego podatnika. Umowa z IDC wejdzie bowiem w życie po 15 dniach od daty wysłania przez polskie Ministerstwo Finansów do Ministerstwa Finansów Zambii informacji o ratyfikacji umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Zambii w sprawie udzielenia kredytu w pomocy wiązanej.

Płatności za towary Ursusa będą realizowane zgodnie z warunkami tej umowy międzyrządowej oraz porozumień, które zostaną zawarte pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a zambijskim resortem finansów lub jego upoważnionym przedstawicielem. Ursus większość sprzedaży realizuje poza Polską. Zambijska umowa to kolejny duży kontrakt spółki na Czarnym Lądzie. Jest już obecna w Etiopii i Tanzanii. Dotychczas spółka zawarła kontrakty w Afryce o wartości 140 mln USD.Ursusy produkowane kiedyś w Warszawie królowały kiedyś na polskich polach. Wytwarzane w Lublinie coraz bardziej zadomawiają się w Afryce.
Wyświetl galerię [1/2]

ZNAK CZASÓW:

Ursusy produkowane kiedyś w Warszawie królowały kiedyś na polskich polach. Wytwarzane w Lublinie coraz bardziej zadomawiają się w Afryce. ARC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ursus znów zarobi na afrykańskich polach