Ursus powiększa straty

opublikowano: 26-09-2018, 22:00

16 mln zł wyniosła w pierwszym półroczu 2018 r. strata netto Ursusa. Przed rokiem spółka zanotowała 6 mln zł zysku netto.

Tak źle z wynikami producenta maszyn rolniczych jeszcze w giełdowej historii nie było. Wysokie straty to skutek znaczącego spadku przychodów. W pierwszym półroczu obniżyły się one o 60 proc. do 62 mln zł. Sprzedaż eksportowa spadła o 71 proc. r/r, a krajowa o 48 proc. Spadek przychodów ze sprzedaży zagranicznej spowodowany był obniżeniem przychodów z tytułu realizacji kontaktu z tanzańską spółką National Development Corporation do zaledwie 3 mln zł wobec 45,4 mln zł przed rokiem.

„Przyczyną opóźnień w realizacji tego kontraktu były problemy proceduralne związane z akceptacją płatności” — podano.

Zarząd tłumaczy pogorszenie wyników także wzrostem kosztów finansowych z uwagi na niekorzystną relację kursu dolara amerykańskiego (waluty rozliczeniowej kontraktu) w stosunku do kursu złotego.

Niższe o 48 proc. r/r przychody z tytułu sprzedaży krajowej spowodowane były natomiast opóźnieniami w realizacji wniosków o dofinansowanie w ramach programu unijnego PROW na lata 2014- -20, który jest podstawowym instrumentem finansowym dla polskiego rolnictwa.

„Spadki przychodów ze sprzedaży krajowej wynikają w głównej mierze z braku realizacji dopłat unijnych, które mają znaczący wpływ na decyzje dotyczące zakupów inwestycyjnych w rolnictwie oraz pogarszającej się koniunktury na rynku maszyn rolniczych w Polsce" — podaje Ursus.

Według informacji podanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do końca I półrocza 2018 r. do ARiMR wpłynęły wnioski, których wartość stanowi 107 proc. środków przeznaczonych na realizację działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Do 30 czerwca 2018 r. agencja zawarła jednak umowy opiewające na 26,5 proc. środków przeznaczonych na realizację tego zadania, natomiast wypłacone środki stanowiły jedynie 9 proc. kwoty 11,6 mld zł.

Bazując na danych półrocznych i z pierwszego kwartału można wyliczyć, że w samym drugim kwartale spółka — jednostkowo — straciła prawie 13,8 mln zł. To najsłabszy kwartał w giełdowej historii Ursusa. Dodatkowo poprzednie dwa spółka również zakończyła pod kreską. Łącznie, jeżeli wziąć pod uwagę 12 miesięcy pomiędzy lipcem 2017 a czerwcem 2016, Ursus stracił 26 mln zł. To także najgorszy okres w giełdowej historii spółki. W drugim kwartale Ursus zanotował 25,5 mln zł obrotów. To najgorszy pod tym względem kwartał od 2010 r. Łączne przychody za 12 miesięcy spadły zaś poniżej 200 mln zł. Ostatnia taka sytuacja zdarzyła się w trzecim kwartale 2014 r. Spółka wybiła się na ekspansji zagranicznej do Afryki finansowanej dzięki kredytom zapewnianym przez Skarb Państwa. Teraz Ursus narzeka jednak, że kurek przykręcono i afrykańskie źródło pieniędzy dla spółki przysycha.

Spółka jest także niezadowolona z polityki państwa dotyczącej elektrycznych autobusów. Te miały być kolejną solidną nogą biznesu, i choć udało się wygrać kilka przetargów, gałąź ta nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Źle prezentuje się także krajowy rynek ciągników. Wystarczy tylko powiedzieć, że Ursus zarejestrował w okresie styczeń-lipiec 244 nowe ciągnikirolnicze, czyli o 26,5 proc. mniej niż w porównywalnym okresie przed rokiem.

W ubiegłym tygodniu Ursus poinformował, że w ramach oferty prywatnej wyemitował 5,42 mln akcji serii S i pozyskał 13,5 mln zł. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami emisja akcji miała służyć zapewnieniu środków finansowych na rozwój spółki na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych. Emisja miała też umożliwić realizację strategii Ursusa, która zakłada m.in. zwiększenie udziału w rynku, a także rozwój dywizji badawczo-rozwojowej. Po wynikach widać jednak, że w Ursusie zasypuje się de facto dziurę, która powstała po załamaniu zysków spółki. Wszystko odbija się na notowaniach. Od początku roku notowania Ursusa stopniały o połowę, na początku września spółka wyznaczyła zaś swoje sześcioletnie minima. Po hossie z pierwszej połowy roku nie ma już śladu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Adam Torchała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu