Czytasz dzięki

URTiP opublikował koncepcję cyfryzacji radiofonii

Internet Securities
opublikowano: 15-09-2005, 16:17

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) opublikował koncepcję cyfryzacji radiofonii w zakresach fal długich, średnich i krótkich z wykorzystaniem systemu DRM (Digital Radio Mondiale), poinformował regulator w czwartkowym komunikacie.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) opublikował koncepcję cyfryzacji radiofonii w zakresach fal długich, średnich i krótkich z wykorzystaniem systemu DRM (Digital Radio Mondiale), poinformował regulator w czwartkowym komunikacie.

Według URTiP, wyniki dokonanej przez zespół powołany przez regulatora analizy, wskazują na możliwość budowy od dwóch do sześciu sieci ogólnopolskich nadających na falach średnich programy radiowe w systemie DRM.

„Uruchomienie DRM na falach długich zależy wyłącznie od decyzji aktualnego ich użytkownika, tj. Polskiego Radia SA. Natomiast w zakresie fal krótkich jest możliwe uruchomienie trzech multipleksów emitujących łącznie 6-9 programów radiofonicznych o jakości zbliżonej do UKF FM” – czytamy w komunikacie.

System DRM jest zaprojektowany do stosowania na dowolnej częstotliwości poniżej 30 MHz. Dzięki wyjątkowym właściwościom rozprzestrzeniania się sygnału radiofonicznego w pasmach fal długich, średnich i krótkich, system DRM daje możliwość uzyskania ogromnych zasięgów stacji nadawczych. Jedna stacja nadawcza DRM na falach średnich może objąć zasięgiem całą Polskę, a na falach długich – całą Europę.

Radiofonia DRM nadaje się do emisji programów nie wymagających wysokiej jakości odtwarzanego dźwięku, przeznaczonych do odbioru stacjonarnego, ruchomego (w samochodzie) i przenośnego.

Pod koniec sierpnia br. zakończył prace powołany przez prezesa URTiP zespół ds. naziemnej radiodyfuzji cyfrowej. Celem działalności zespołu było opracowanie technicznych podstaw uruchomienia naziemnej emisji programów telewizyjnych i radiowych w systemach cyfrowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane