URTiP: PTC, Polkomtel i Centertel mają pozycję znaczącą

opublikowano: 31-12-2002, 13:56

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty uznał, że Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa i Polska Telefonia Komórkowa Centertel mają pozycję znaczącą, czyli są operatorami dominującymi na rynku usług telefonii komórkowej. Polska Telefonia Cyfrowa jest operatorem sieci Era GSM, Polkomtel sieci Plus GSM, a PTK Centertel to operator sieci Idea.

- Pozycję znaczącą ustala się w stosunku do operatora którego udziały w rynku kształtują się na poziomie lub powyżej 25 proc.. W niniejszym przypadku każdy z trzech operatorów działający na tym rynku przekroczył próg 25 proc. – napisał urząd we wtorkowym komunikacie.

W trakcie postępowania urząd oceniał również zdolność operatora do wpływania na funkcjonowanie rynku, przychody operatora w odniesieniu do rozmiaru rynku, możliwość dostępu operatora do użytkowników końcowych czy doświadczenie operatora w świadczeniu usług telekomunikacyjnych na rynku.

Konsekwencją decyzji urzędu będą dla operatorów komórkowych dodatkowe obowiązki. Nie będą mogli m.in. odmówić połączenia swojej sieci telekomunikacyjnej z siecią innego operatora, jeżeli przyłączana sieć została wybudowana zgodnie z przepisami prawa.

W 2002 roku liczba użytkowników telefonów komórkowych w Polsce przekroczyła 11 mln i wyprzedziła ilość abonentów Telekomunikacji Polskiej.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / URTiP: PTC, Polkomtel i Centertel mają pozycję znaczącą