Urząd Patentowy uprzedzi o opłatach

opublikowano: 01-01-2018, 22:00
aktualizacja: 01-01-2018, 23:00

Po dostosowaniu przepisów do wymagań unijnych właściciele znaków towarowych będą mogli liczyć na sprawniejsze przedłużenie ich ochrony.

Programy komputerowe nie będą już ustawowo uważane za wynalazki. Ma to wynikać wprost z Prawa własności przemysłowej po jego nowelizacji, której projekt jest właśnie konsultowany. Obecnie tę zasadę przyjmuje się w orzecznictwie Urzędu Patentowego (UP). Odpowiednia zmiana prawa jest podyktowana koniecznością dostosowania krajowych regulacji do konwencji o patencie europejskim (konwencji EPC) i dyrektywy unijnej 2015/2436 z grudnia 2015 r. Jednym z nowych rozwiązań znowelizowanego Prawa własności przemysłowej ma być możliwość ograniczenia zastrzeżeń patentowych i zakresu ochrony patentowej. Wniosku o to nie będzie można złożyć w trakcie postępowania w sprawie sprzeciwu albo o unieważnienie patentu. Taka procedura może umożliwić uniknięcie wielu sporów. Do zapisów wspomnianej dyrektywy zostanie też dostosowana definicja znaku towarowego. Według dr. Mariusza Kondrata z Kancelarii Kondrat i Partnerzy, eksperta Business Centre Club (BCC) ds. własności przemysłowej, w projekcie słusznie zaproponowano, aby znak towarowy określić jako każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorcy od towarów innego oraz możliwe do przedstawienia go w rejestrze w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu ochrony udzielonej na znak. — W projektowanej noweli zrezygnowano zatem z konieczności przedstawienia znaku towarowego w sposób graficzny. Takie rozwiązanie, przyjęte w unijnej dyrektywie i rozporządzeniu w dalszym ciągu nie rozwiązuje jednak kwestii dotyczących sposobu takiego przedstawienia w rejestrze niektórych znaków niekonwencjonalnych — np. zapachowych, smakowych, dotykowych — który spełniałby wskazane w przepisie kryteria, czyli pozwolenie na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu jego ochrony — zwraca uwagę ekspert BCC. Zdaniem organizacji, na pełną aprobatę w pełni zasługuje natomiast odejście od zasady przedłużania praw ochronnych na znaki towarowe na pisemny wniosek uprawnionego, na rzecz samego uiszczenia przez niego właściwej opłaty w wymaganym terminie. Tak odformalizowany sposób wydłużenia trwania ochrony odciąży Urząd Patentowy (UP), a właściciele znaków będą mogli liczyć na szybsze i sprawniejsze załatwienie tej stosunkowo nieskomplikowanej sprawy. Pomocna dla przedsiębiorców będzie również informacja od UP o zbliżającym się terminie wniesienia opłaty za dalszy okres ochrony wynalazku, wzoru użytkowego i przemysłowego oraz znaku towarowego. Urząd będzie przesyłał taką wiadomość nie później niż sześć miesięcy przed dniem, w którym upłynie poprzedni okres ochronny. Taka praktyka obowiązuje już w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w zakresie znaków towarowych i wzorów przemysłowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu