Urząd zabrał się do porządków

DI
opublikowano: 11-05-2006, 00:00

Anna Streżyńska na łamach „PB” obiecała wczoraj szybkie decyzje w sprawie liberalizacji rynku. Dotrzymała słowa.

Wydanie decyzji dotyczącej hurtowej sprzedaży dostępu do internetu szerokopasmowego (tzw. Bit Stream Access) przez Telekomunikację Polską (TP) oraz dotyczącej umów dzierżawy łączy telekomunikacyjnych od TP — to pierwsze decyzje Anny Streżyńskiej, nowej prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Pole do obniżek

Przyjęcie przez UKE umowy ramowej określającej warunki dostępu przez innych operatorów do pętli lokalnej TP (czyli gniazdka abonenta linii telefonicznej) ma uwolnić rynek szerokopasmowego dostępu do internetu i transmisji danych oraz umożliwić operatorom oferowanie tych usług (podobnych do Neostrady TP) klientom Telekomunikacji Polskiej.

— W ten sposób otwieramy pole do dużych obniżek cen w zakresie dostępu do internetu — podkreśla Anna Streżyńska.

Dodała, że inni operatorzy będą mogli kupować usługi dostępu do internetu od TP po cenie hurtowej, która została ustalona na 51 proc. ceny detalicznej spółki, a następnie odsprzedać je klientom.

Prezes wyjaśniła, że decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, iż odwołanie się od nich do sądu nie powoduje zawieszenia ich wykonywania.

— Za każdym razem, gdy do TP zgłosi się operator zainteresowany skorzystaniem z decyzji dotyczącej Bit Stream Access, TP będzie miała trzy miesiące na podpisanie z nim umowy. Jeśli tak się nie stanie, operator będzie mógł wystąpić do UKE o administracyjne rozstrzygnięcie sporu w ciągu trzech miesięcy — wyjaśnia szefowa urzędu.

Więcej w kieszeni

Druga decyzja podpisana wczoraj obniża od 14 do 22 proc. ceny dzierżawy przez operatorów alternatywnych łączy telekomunikacyjnych od TP. Jak poinformowała prezes, decyzja ma doprowadzić do spadku cen detalicznych oraz ułatwić nawiązywanie współpracy między TP a operatorami alternatywnymi.

Według Anny Streżyńskiej, UKE w maju wyda następne oczekiwane przez rynek decyzje, dotyczące m.in. wprowadzenia roamingu krajowego w telefonii komórkowej (umożliwi to rozpoczęcie działalności operatorom wirtualnym). Urząd rozstrzygnie też spór między TP a Tele2 Polska w sprawie hurtowego zakupu abonamentu (WLR). Obie decyzje przyczynią się — jak zapewniła Streżyńska — do dalszego spadku cen usług telekomunikacyjnych. Szacowała, że już w przyszłym roku w kieszeniach Polaków na skutek działań UKE może zostać 3-4 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu