Urzędnicy, wracajcie do pracy

opublikowano: 06-04-2020, 22:00

Rzecznik MŚP jest przeciwny zawieszaniu obsługi interesantów w urzędach. Przypomina o przepisach przyjętych na czas epidemii.

Do biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) płyną sygnały o całkowitym zaprzestaniu obsługi przedsiębiorców przez urzędników państwowych. Adam Abramowicz, pełniący funkcję rzecznika, zwrócił się do prezesa Głównego Urzędu Miar oraz kierowników urzędów państwowych i samorządowych o zapewnienie ciągłości ich działania w czasie epidemii.

Zaapelował o bezzwłoczne przywrócenie pracy w podległych im jednostkachw zakresie zgodnym z rozporządzeniem rządu z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Akt ten upoważnia do takiego zorganizowania pracy, aby wykonywać wyłącznie zadania niezbędne do zapewnienia pomocy interesantom w sposób wyłączający ich bezpośrednią obsługę.

„Nie znaczy to jednak, że można zamknąć cały urząd i udać się do domów. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, nawet jeśli obieca się nadrobić zaległości po wznowieniu pracy. Tymczasem komunikaty urzędów o zawieszeniu działalności w czasie stanu epidemicznego potwierdzają stosowanie takich praktyk” — czytamy w liście Rzecznika MŚP.

W piśmie podano przykład urzędów probierczych, które ogłosiły, że wstrzymują bezpośrednią obsługę klientów i przesyłek kurierskich. Rzecznik podkreśla, że dla producentów biżuterii, którzy przed sprzedażą muszą uzyskać w tych urzędach tzw. cechowanie, oznacza to paraliż działalności w sytuacji, gdy handel biżuterią całkowicie nie zamarł. Trwa on nadal w małych sklepach i w internecie.

„Apeluję — wracajcie do pracy. Wzorem służby zdrowia, policji, straży pożarnej, handlu i wszystkich instytucji i firm, które w ekstremalnej sytuacji — zabezpieczywszy pracowników i wprowadzając procedury bezpieczeństwa — starają się funkcjonować i ratować miejsca pracy” — napisał Adam Abramowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane