Urzędowski darował Harbsowi sąd

Paweł Mazur
14-06-2000, 00:00

Urzędowski darował Harbsowi sąd

Mimo wielomilionowych strat, Urzędowski, polski producent drewnianej stolarki, nie wystąpi na drogę sądową przeciwko niemieckiemu Harbsowi. Strony doszły do porozumienia.

Urzędowski, producent stolarki budowlanej ostatecznie nie pozwie do sądu niemieckiej firmy Harbs. Obie strony doszły do porozumienia po trwającym 2 lata sporze. W 1998 roku Harbs zobowiązał się dostarczyć i uruchomić w polskiej firmie dwie maszyny do obróbki drewna o wartości niemal 3,5 mln DEM (7 mln zł).

Niemieckiej firmie nie udało się jednak przez dwa ostatnie lata uruchomić drugiej maszyny (jedna pracuje od ubiegłego roku).

Niemiecka solidność

Dopiero w maju bieżącego roku doszło do podpisania z niemieckim kontrahentem protokołu odbioru końcowego i uruchomienia profilarki (wartej 1,5 mln DEM) w fabryce w Ziębicach. Tym samym przygotowania do procesu (pozew przeciwko Harbsowi gotowy był w styczniu tego roku) zostały wstrzymane, a strony podpisały porozumienie. Harbs zobowiązał się uruchomić maszynę do końca maja tego roku, co też się stało.

— Strona niemiecka uznała swoje błędy i zobowiązała się dotrzymać warunków umowy — mówi Janusz Urzędowski, prezes firmy.

Duże straty i nic

Nie wiadomo, dlaczego kierownictwo firmy zrezygnowało z roszczeń finansowych, chociaż jeszcze na początku tego roku zarząd twierdził, że straty z tytułu niewywiązania się Harbsa z wcześniejszych umów przekroczyły 30 mln zł. Do tego doszła utrata wiarygodności wobec klientów.

Inwestować w domy

Firma Urzędowski z Ziębic (woj. dolnośląskie), zatrudniająca obecnie około 600 osób, jest producentem okien i drzwi balkonowych z mahoniu i sosny. Jeszcze w tym roku powinna w spółce ruszyć produkcja drzwi zewnętrznych. W Krzywej pod Legnicą (Legnicka Wolna Strefa Ekonomiczna) kosztem około 100 mln USD (450 mln zł) Urzędowski chce wybudować w ciągu pięciu lat fabrykę stolarki budowlanej, w której produkowane mają być też drewniane domy w gotowych elementach. W 1999 roku firma wypracowała 76 mln zł przychodów ze sprzedaży, przy stracie netto na poziomie 320 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Urzędowski darował Harbsowi sąd