Urzędy skarbowe dla dużych firm

Krzysztof Buczek
opublikowano: 12-02-2003, 00:00

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajęła się projektem ustawy o wojewódzkich kolegiach skarbowych. Posłowie skoncentrowali się na razie na sprawie powołania urzędów do obsługi dużych firm.

Po trzech miesiącach światło dzienne ujrzało sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o utworzeniu wojewódzkich kolegiów skarbowych. Posiedzenie komisji zdominowały kwestie reorganizacji aparatu skarbowego, w tym jego finansowania i skutków powstania urzędów do spraw obsługi dużych podmiotów.

Projekt zakłada powołanie w każdym województwie naczelnika urzędu skarbowego, który zajmowałby się (wraz z podwładnymi) jedynie dużymi podmiotami.

Pod jego opiekę mają trafić firmy (o rocznym przychodzie netto co najmniej 5 mln EUR), podatkowe grupy kapitałowe, banki, zakłady ubezpieczeń, przedstawicielstwa i oddziały przedsiębiorstw zagranicznych oraz fundusze inwestycyjne, powiernicze i emerytalne.

Według resortu finansów, grupa ta obejmie prawie 30 tys. podmiotów gospodarczych. Ich obsługę przejmie około 2800 urzędników fiskusa.

— Zmiany w organizacji jednostek podległych ministrowi finansów powinny przynieść zdecydowaną poprawę efektywności działań służb skarbowych. Dotychczas duże firmy były kontrolowane średnio raz na trzy lata, teraz powinno się to odbywać raz w roku. Kontrola taka będzie mniej dotkliwa dla podatnika. W pierwszej kolejności chcemy też wprowadzić w urzędach do obsługi dużych podmiotów możliwość elektronicznego zgłaszania deklaracji i dokonywania płatności podatkowych — poinformował Robert Kwaśniak, wiceminister finansów.

Nowe urzędy powstaną ze środków budżetowych (w tym środków specjalnych) oraz środków funduszu PHARE.

— Powołanie specjalnych urzędów skarbowych dla większych firm to dobry pomysł, o ile usprawni działanie administracji. Rzeczywistość pokaże, czy nie będzie to tylko nowy trybik w machinie fiskusa — mówi Małgorzata Skonieczna, członek zarządu Pepsicola General Bottlers Poland.

W sprawozdaniu podkomisja nie zgłosiła istotnych poprawek do przepisów o wywiadzie skarbowym, które dają jego pracownikom szerokie uprawnienia policyjne, m. in. do stosowania podsłuchu telefonicznego, kontroli treści korespondencji i zawartości przesyłek.

Dzisiaj Komisja Finansów Publicznych ma kontynuować pracę nad tym projektem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Urzędy skarbowe dla dużych firm