US Steel kończy badanie PHS

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 05-03-2003, 00:00

W piątek US Steel kończy due diligence Polskich Hut Stali. Przygotuje ofertę, niezależnie od tego, czy polski rząd zaliczy ją w offset F-16 czy też nie.

US Steel jest zainteresowany prywatyzacją Polskich Hut Stali (PHS). John H. Goodish, wiceprezes ds. kontaktów międzynarodowych, uważa, że Polska i kraje Europy Środkowej i Wschodniej będą bardziej dynamicznie się rozwijać niż Europa Zachodnia, a to oczywiście przełoży się m.in. na wzrost konsumpcji wyrobów stalowych. Dlatego też, jego zdaniem, nad Wisłą warto zainwestować.

Do piątku US Steel ma więc zakończyć due diligence PHS. John Goodish nie ujawnia na razie opinii na temat standingu polskiego koncernu. PHS są zainteresowane także LNM i Arcelor.

Amerykanie zapewniają, że złożą propozycję niezależnie od tego, czy ich oferta zostanie zaliczona w offset Lokheeda Martina, dostawcy samolotów F-16 dla polskiej armii.

— Jesteśmy zainteresowani PHS. Decyzja, czy oferta będzie włączona w offset, należy do polskiego rządu i Lockheeda Martina — mówi John Goodish.

Zespół F-16 składając propozycje offsetowe oszacował konpensacyjne inwestycje US Steel na 300 mln USD (niespełna 1,2 mld zł).

Polski rząd od inwestora PHS oczekuje wyłożenia w sumie do 3 mld zł (wykupienie 1,6 mld zł długów, dokapitalizowanie kwotą do 500 mln zł i wykupienie akcji od Skarbu Państwa).

US Steel na razie nie myśli o inwestycjach w inne niż PHS polskie huty. Hutą Stali Częstochowa jest zainteresowana inna amerykańska firma — Steel Capital Corporation. John Goodish informuje jedynie, że nie zna takiej firmy.

Po wejściu do PHS Amerykanie zamierzają zająć się podbojem rynku rosyjskiego, a po zakończeniu inwestycji w jakość wyrobów powalczyć o zwiększenie polskiego eksportu do Europy Zachodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / US Steel kończy badanie PHS