Czytasz dzięki

USA chcą odciąć Huawei od dostaw chipów

opublikowano: 15-05-2020, 13:37

Administracja Donalda Trumpa podjęła w piątek decyzję blokującą Huawei Technologies dostawy półprzewodników od globalnych producentów chipów, poinformował Reuters.

Amerykański Departament Handlu poinformował, że wprowadził poprawki do reguły eksportowej, aby nie pozwolić przejąć największemu chińskiemu telekomowi półprzewodników, które powstały na bazie niektórych amerykańskich programów i technologii.

Huawei
Zobacz więcej

Huawei fot. Bloomberg

- To uniemożliwi wysiłki Huawei do podważenia kontroli eksportu przez USA – podkreślił resort.

W wyniku zmiany reguły, zagraniczne firmy, które wykorzystują amerykański sprzęt w produkcji chipów będą musiały uzyskać licencję USA zanim dostarczą pewne chipy do Huawei, lub powiązanych z nim spółek.  

Huawei, aby móc nadal otrzymywać niektóre chipy lub korzystać z pewnych projektów półprzewodników powiązanych z amerykańskim oprogramowaniem i technologią, będzie musiało otrzymać na to zgodę Departamentu Handlu.

Reuters pisze, że zmiana reguły jest ciosem dla Huawei, a także tajwańskiego TSMC.
Departament Handlu podkreślił, że Huawei nadal korzystało z amerykańskiego oprogramowania i technologii pomimo umieszczenia chińskiego telekomu na tzw. czarnej liście w maju ubiegłego roku.

Reuters przypomina, że większość producentów chipów korzysta ze specjalistycznego sprzętu produkowanego przez amerykańskie firmy, jak KLA, Lam Research czy Applied Materials.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane