USA: Dobre dane makro i taniejąca ropa pociągnęły giełdy w górę

29-06-2004, 22:09

Osiągnięcie przez wskaźnik zaufania konsumentów najwyższej wartości od dwóch lat oraz spadek cen ropy do najniższego poziomu od dwóch miesięcy to główne powody umiarkowanych wzrostów kursów, jakie dominowały na amerykańskich giełdach w trakcie wtorkowych notowań. Inwestorzy nie spodziewają się także niespodzianki na zakończenie dwudniowego posiedzenia Fed. Oczekują, że stopy wzrosną o 25 pb.

Na zamknięciu wtorkowych notowań Dow Jones rósł o 0,54 proc., a Nasdaq o 0,75 proc. Conference Board zaskoczył rynek wiadomością, że czerwcowy wskaźnik zaufania konsumentów osiągnął aż 101,9 pkt. W maju wynosił tylko 93,1 pkt, a ekonomiści prognozowali, że wzrośnie najwyżej do 95 pkt. Tak wyraźna poprawa nastrojów to przede wszystkim zasługa taniejącej benzyny, której cena jeszcze na początku czerwca biła kolejne rekordy. Pierwsza od czterech lat podwyżka stóp procentowych jest już w cenach. Wszystko wskazuje, że Fed zgodnie z oczekiwaniami podniesie je w środę o 25 punktów bazowych.

Wzrosły ceny papierów producentów sprzętu telekomunikacyjnego. Zainteresowanie nimi wzrosło po ogłoszeniu, że Nortel Networks sprzeda większą część zakładów produkcyjnych spółce Flextronics International, największemu na świecie podwykonawcy drukarek, komputerów i telefonów komórkowych. Wartość transakcji oszacowano na ponad 700 mln USD. Nortel jednocześnie zobowiązał się kupić od Flextronics w ciągu czterech lat sprzęt za 2,5 mld USD. Akcje obu spółek wyraźnie zdrożały. W górę poszły także kursy Lucent Technologies i Cisco Systems. Ten ostatni poinformował, że odkupi za 82 mln USD akcje Actona Technologies, których jeszcze nie posiada.

W końcówce sesji udało się odrobić straty Apple Computer. Kurs spółki spadał przez większą część sesji z powodu rozczarowania, jakim dla inwestorów był brak prezentacji nowego komputera iMac podczas poniedziałkowej konferencji.

Przez całą sesję taniały papiery spółek handlu detalicznego. Spadły kursy m.in. Wal-Mart, Home Depot i Target. Ten ostatni potwierdził wcześniejsze negatywne sygnały i ostrzegł o słabszej sprzedaży w czerwcu w należących do niego domach towarowych.

W branży finansowej nastroje psuła wiadomość o obniżeniu prognozy tegorocznych wyników przez Washington Mutual, który tłumaczył się znacznym pogorszeniem rezultatów operacji hipotecznych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA: Dobre dane makro i taniejąca ropa pociągnęły giełdy w górę