USA: drożeją akcje producentów chipów

Marek Druś
10-10-2001, 18:04

Na giełdach w USA przeważają wzrosty. Inwestorzy kupują akcje spółek technologicznych mimo niekorzystnych informacji o wynikach Motoroli, kłopotów Microsoftu i redukcji rekomendacji papierów IBM.

Gdyby nie wspomniane, niekorzystne wiadomości, indeksy giełd w USA mogłyby rosnąć znacznie wyraźniej, niż miało to miejsce w pierwszej części sesji.

Nastroje inwestorów są dobre dzięki przedstawionym w środę danym makro, z których wynika, że w sierpniu po raz trzeci z rzędu spadła wielkość zapasów magazynowanych przez amerykańskie firmy i wzrosła sprzedaż.

Skorzystały na tym głównie papiery sieci handlowych, w tym największych, notowanych w ramach indeksu DJIA, Home Depot i Wal Mart.

Wśród spółek starej gospodarki, wyraźny wzrost kursu notują udziały American International Group, największej spółki ubezpieczeniowej świata, która poinformowała o podniesieniu stawek na część swoich usług. AIG podała również, że w trzecim kwartale wypłaci z tytułu odszkodowań związanych z zamachem terrorystycznym w USA 2,29 mld USD.

Wzrost Nasdaq to głównie zasługa znacznego popytu na papiery producentów chipów. W górę poszła cena udziałów m.in. Applied Micro Circuits, Texas Instruments i Vitesse Semiconductor. Drożeją także akcje największych producentów mikroprocesorów: Intela i AMD. Indeks Philadelphia Semiconductor notuje wyraźną zwyżkę, która może zapowiadać jego szósty wzrost na zamknięciu w trakcie ostatnich siedmiu sesji.

Ponad 50 proc. wzrost kursu notują udziały spółki Nanogen, która specjalizuje się w produkcji urządzeń do wykrywania skażeń bakteriologicznych. Nanogen zdobył grant od armii amerykańskiej o wartości 1,5 mln USD na rozwój opracowywanych przez firmę technologii. Ponad 20 proc. zwyżkują również udziały działającej w tej samej branży spółki Cepheid.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: drożeją akcje producentów chipów