USA: inflacja bez zmian

Marek Knitter
opublikowano: 17-12-2001, 00:00

Wskaźnik inflacji w listopadzie nie zmienił się w porównaniu z poprzednim miesiącem — podał Departament Pracy USA. Analitycy oczekiwali spadku cen konsumpcyjnych o 0,1 proc. W październiku inflacja wyniosła — 0,3 proc. Inflacja bazowa, do której nie wlicza się cen energii i żywności, gdyż są one szczególnie podatne na zmiany sezonowe, wyniosła w listopadzie 0,4 proc., a w październiku 0,2 proc.

Analitycy spodziewali się, że inflacja bazowa ukształtuje się na poziomie 0,2 proc. Ich zdaniem, większy niż oczekiwano wzrost wskaźnika inflacji bazowej nie oznacza, że presja cenowa zaczyna rosnąć.

— Dane były nieco wyższe, ale nie powinny stanowić zaskoczenia. Wzrost dotyczy głównie sektorów samochodowego i mieszkaniowego. Są to dwa działy gospodarki, w których konsumenci nie przestają wydawać pieniędzy, więc ceny wzrosły — mówi Owen Fitzpatrick z Deutsche Bank Private Banking.

Departament Handlu poinformował, że zapasy amerykańskich przedsiębiorstw zmniejszyły się w październiku o 1,4 proc. We wrześniu zanotowano spadek o 0,6 proc. Spadek poziomu zapasów przedsiębiorstw, liczony w miliardach dolarów, był największy od czasu, gdy departament zaczął prowadzić tę statystykę. Specjaliści amerykańscy szacowali, że zapasy spadną tylko o 0,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu