USA: inwestorzy sprzedawali akcje przed decyzją Fedu

Administrator
opublikowano: 29-01-2002, 22:06

Indeksy w USA w końcu dopadła mocna korekta. Rynek zlekceważył dane o poprawie nastrojów konsumentów i większych zamówieniach w przemyśle. Nastroje pogorszył konglomerat Tyco International i energetyczny Williams. Przeczuleni po upadku Enrona inwestorzy boją się o dalszych bankructw. Kurs Tyco spadł o blisko 20 proc.

Indeksy w USA w końcu dopadła mocna korekta. Rynek zlekceważył dane o poprawie nastrojów konsumentów i większych zamówieniach w przemyśle. Nastroje pogorszył konglomerat Tyco International i energetyczny Williams. Przeczuleni po upadku Enrona inwestorzy boją się o dalszych bankructw.

Kurs Tyco spadł o blisko 20 proc., bo okazało się, że konglomerat zapłacił 20 mln USD jednemu z zewnętrznych dyrektorów w zamian za pomoc przy przejęciu spółki finansowej w ubiegłym roku.

Wyniki zgodne z oczekiwaniami opublikowała Coca Cola i koncern Honeywell. Producent napojów obawia się jednak kryzysu w Argentynie, a Honeywell myśli o zwolnieniu kolejnych 4 tys. pracowników. Rekomendację dla Coca Coli obniżyli analitycy ABN Amro.

Bardzo złe nastroje panują w sektorze finansowym, w którym spadki osiągnęły 5-8 proc. Złe wyniki kwartalne opublikowały American Express i FleetBoston Financial.

Jeszcze gorzej było w energetyce. Wartość Williamsa spadła o 25 proc., bo spółka przełożyła termin publikacji rezultatów i ostrzegła przed ich pogorszeniem.

Do wyjątków należały akcje Texas Instruments, czołowego producenta chipów do telefonów komórkowych. Kurs spółki wzrósł, bo wynik kwartalny był znacznie lepszy niż oczekiwano.

Zamówienia w przemyśle wzrosły w grudniu o 2 proc., dodatkowo bardzo istotny wskaźnik zaufania konsumentów, publikowany przez Conference Board wzrósł do 97,3 pkt.

We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Fedu. Analitycy nie liczą na cięcie stóp procentowych, jednak wszyscy czekają na wypowiedź Alana Greenspana o sytuacji gospodarczej USA, którą wygłosi po spotkaniu zarządu banku centralnego.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane