USA: Kursy akcji wzrosły, bo staniała ropa

(Marek Druś)
opublikowano: 04-04-2005, 22:19

Uwaga inwestorów znów skupiona jest na notowaniach ropy. Od kierunku, w jakim podąża jej cena, zależy, czy inwestorzy sprzedają, czy kupują akcje. Tak było w poniedziałek. Sesje w USA zakończyły się niewielkimi wzrostami indeksów. Dow Jones zyskał 0,16 proc., Nasdaq 0,32 proc. S&P500 rósł na zamknięciu o 0,27 proc.

Uwaga inwestorów znów skupiona jest na notowaniach ropy. Od kierunku, w jakim podąża jej cena, zależy, czy inwestorzy sprzedają, czy kupują akcje. Tak było w poniedziałek. Sesje w USA zakończyły się niewielkimi wzrostami indeksów. Dow Jones zyskał 0,16 proc., Nasdaq 0,32 proc. S&P500 rósł na zamknięciu o 0,27 proc.

Wysokie notowania ropy wywołują obawy wzrostu inflacji, wysokich stóp procentowych i wyhamowania tempa wzrostu gospodarczego. Główne indeksy amerykańskich giełd tkwiły poniżej poziomu ostatnich zamknięć przez większą cześć sesji. Nastroje poprawiły się dopiero gdy kurs ropy ruszył w dół po pokonaniu poziomu 58 USD. Duży w tym udział sygnałów o rozpoczęciu konsultacji w OPEC na temat zwiększenia wydobycia.

Wśród najmocniej drożejących spółek znalazł się Morgan Stanley. Popyt wywołały pogłoski, iż wobec konfliktu w zarządzie bank inwestycyjny może być celem przejęcia. Dodatkową zachętą była plotka, iż rada nadzorcza banku zdecydowała się na sprzedaż należącego do niego emitenta kart kredytowych Discover. Mowa jest o kwocie 8-9 mld USD.

Zdrożały papiery AIG. Pojawiły się sygnały, że prokuratura jest gotowa dogadać się z ubezpieczycielem w sprawie „kreatywnego księgowania”. Dodatkowo pojawiły się informacje o możliwości zwiększenia transparentności struktury właścicielskiej spółki. Obecnie jej największym akcjonariuszem jest fundusz, którego właścicielem są członkowie władz AIG, m.in. Hank Greenberg, obarczany odpowiedzialnością za manipulowanie zapisami księgowymi zwolniony niedawno prezes i szef rady nadzorczej spółki.

Spadła cena akcji koncernu naftowego ChevronTexaco, który ogłosił, że przejmuje mniejszego rywala, Unocal. Wartość transakcji to ponad 16 mld USD. Kurs Unocal, którego przejąć chcieli m.in. Chińczycy, także poszedł w dół.

Wiadomość o powrocie Qwest do negocjacji z MCI w sprawie jego przejęcia przyniosła wzrost kursu pierwszej ze spółek i spadek notowań drugiej. Rósł także kurs Verizon, który dwukrotnie był wybierany przez MCI jako potencjalny partner mimo niższej oferty.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: Kursy akcji wzrosły, bo staniała ropa