USA mogą kontrolować sieć 5G

DI, PA P
opublikowano: 29-01-2018, 06:59
aktualizacja: 29-01-2018, 07:01

Zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa krajowego w Białym Domu rozważa możliwość wzięcia pod kontrolę i rozbudowy superszybkiej sieci bezprzewodowej 5G, by przeciwdziałać rosnącym wpływom Chin - twierdzi portal axios.com, który powołuje się na źródła rządowe.

Anonimowy przedstawiciel Białego Domu, z którym rozmawiała w niedzielę agencja Reutera, potwierdził, że opcja budowy scentralizowanej sieci telefonii komórkowej 5G jest dyskutowana na niskim szczeblu administracji od ośmiu miesięcy. W jego ocenie informacje zamieszczone na stronie axios.com są wiarygodne.

"Istotnie, chcemy zbudować bezpieczną sieć 5G i zamierzamy współpracować z przemysłem, aby znaleźć najlepszy sposób na sprostanie temu zadaniu" – powiedział urzędnik Białego Domu pragnący zachować anonimowość.

Jak podkreśla Reuters, szczegółowy plan po dopracowaniu zostanie przedstawiony do akceptacji prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Ze względu na znaczenie tego projektu dla bezpieczeństwa krajowego, jest on już teraz porównywany z krajowym systemem autostrad międzystanowych i obronnych prezydenta Dwighta D. Eisenhowera z 1956 r. (National System of Interstate and Defense Highways).

W dokumencie Białego Domu, do którego dotarł axios.com mówi się, że nowa, jednolita sieć bezprzewodowa telefonii komórkowej 5G powinna koniecznie powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Jedynym problemem byłaby w tym wypadku nacjonalizacja całego, olbrzymiego sektora usług, gdzie dominują obecnie firmy prywatne.

"Oznaczałoby to kontrolę władz federalnych nad rynkiem, gdzie dominują dostawcy prywatni" - wskazuje axios.com

Pozwoliłoby to na wyeliminowanie "zakłóceń komercyjnych", ale spowodowałoby niepożądane zmiany struktury własności.

"Wewnętrzna dyskusja w Białym Domu dotyczy tego, czy rząd USA powinien być właścicielem i zbudować sieć czy też raczej operatorzy prywatni powinni połączyć się w jedno konsorcjum w celu zbudowania sieci, co wymagałoby odłożenia na jakiś czas ich własnych planów i modeli biznesowych dla dobra kraju" - pisze axios.com

Budowa scentralizowanej sieci będzie kosztowna, ale Stany Zjednoczone nie mają wyjścia. "Muszą szybko zbudować superszybką technologię bezprzewodową 5G, ponieważ Chiny osiągnęły dominującą pozycję w produkcji i eksploatacji infrastruktury sieciowej i są dominującym złośliwym aktorem w domenie informacyjnej" - pisze axios.com, cytując prezentację raportu przygotowanego przez zespół ds. bezpieczeństwa krajowego działający w ramach administracji Trumpa. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PA P

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu