USA: największy spadek cen domów od 16 lat

opublikowano: 30-10-2007, 19:48

W sierpniu ceny domów jednorodzinnych spadły już ósmy miesiąc z rzędu, wynika z opublikowanego w środę indeksu S&P/Case-Shiller.

Indeks dla 10 obszarów metropolitalnych spadł w sierpniu o 5 proc., najwięcej od czerwca 1991 roku. Większy spadek zanotowano jedynie w kwietniu 1991 roku, kiedy indeks spadł o 6,3 proc.

Szerszy indeks 20 obszarów metropolitalnych spadł w sierpniu o 4,4 proc.

Robert Shiller, ekonomista uniwersytetu Yale, który jest jednym z twórców indeksu S&P/Case-Shiller twierdzi, że sytuacja na rynku nieruchomości może się jeszcze pogorszyć.

- W dzisiejszym raporcie nie ma żadnych pozytywnych sygnałów. Zarówno na krajowym, jak i metropolitalnym poziomie spadek cen nie wydaje się maleć, nie mówiąc o wyhamowaniu, czy odwróceniu trendu - powiedział.

Krajowe Stowarzyszenie Pośredników Handlu Nieruchomościami podało, że sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła we wrześniu o 8 proc., najmocniej od 1999 roku. Mediana cen sprzedaży domów spadła o 4,2 proc. w skali roku do 211,7 tys. USD.
MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: największy spadek cen domów od 16 lat