USA: nastroje na giełdach zaczęły się poprawiać

Marek Druś
30-10-2002, 16:49

Po neutralnym otwarciu, na amerykańskich giełdach powoli poprawiają się nastroje. Widać to przede wszystkim na Nasdaq. Na NYSE Dow Jones utrzymuje się wciąż w pobliżu poziomu ostatniego zamknięcia.

Widoczny w pierwszych minutach notowań brak zdecydowania inwestorów wiąże się z oczekiwaniem na kolejne dane makro oraz spekulacjami na temat możliwości obniżenia stóp procentowych przez Fed, który spotka się już 6 listopada.

Negatywnym impulsem dla rynku była wiadomość o obniżeniu przez Goldman Sachs rekomendacji akcji Wal-Mart, największej handlowej sieci detalicznej świata. Mimo wywołanej rekordowo dużym spadkiem wskaźnika nastrojów konsumentów wyprzedaży na wtorkowej sesji, akcje Wal-Mart zakończyły ją wzrostem ceny. W pierwszej fazie dzisiejszych notowań są najmocniej przecenionym blue chipem ze średniej przemysłowej Dow Jones.

Inwestorzy nie zareagowali na wiadomość o planie wydzielenia z pionu bankowości inwestycyjnej Citigroup działu analitycznego. Akcje największej amerykańskiej spółki finansowej umiarkowanie tanieją.

Tanieją akcje General Motors, który poinformował o przedłużeniu na kolejne dwa miesiące obowiązywania zachęt dla potencjalnych nabywców aut. Analitycy uważają, że pogorszenie nastrojów konsumentów może oznaczać spadek sprzedaży aut w najbliższym czasie. Dodatkowo ‘The Financial Times’ napisał, że Fiat może wkrótce skorzystać z prawa wykonania opcji sprzedaży 80 proc. akcji spółki Fiat Auto.

Spada cena papierów spółki Corning, jednego z największych na świecie producentów światłowodów. Spółka poinformowała o bardzo słabych wynikach trzeciego kwartału. Zapowiedziała, że w czwartym mogą one być jeszcze gorsze. Zamierza także zwolnić 2,2 tys. pracowników.

Wśród spółek technologicznych popytem cieszą się akcje producentów chipów, m.in. Intela i AMD. Rośnie cena akcji Lucent Technologies, co wiąże się z dobrymi wiadomościami, dotyczącymi skutecznej polityki obniżania kosztów, przekazanymi przez Alcatela.

Drożeją papiery Nortel Networks. Jego prezes zapowiedział, że w czerwcu przyszłego roku spółka może ponownie zacząć przynosić zyski.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: nastroje na giełdach zaczęły się poprawiać