USA nie będą bezpośrednio dostarczać technologii Iranowi

Polska Agencja Prasowa SA
07-06-2006, 07:28

Stany Zjednoczone nie będą bezpośrednio dostarczać Iranowi technologii i sprzętu, nawet jeśli Teheran przystanie na przedstawione mu we wtorek oferty zmierzające do powstrzymania go od wzbogacania uranu - podała agencja Reutera, powołując się na anonimowych zachodnich dyplomatów.

Stany Zjednoczone nie będą bezpośrednio dostarczać Iranowi technologii i sprzętu, nawet jeśli Teheran przystanie na przedstawione mu we wtorek oferty zmierzające do powstrzymania go od wzbogacania uranu - podała agencja Reutera, powołując się na anonimowych zachodnich dyplomatów.

Z tych samych źródeł wynika, że oferty przewidują zezwolenie Iranowi na przetwarzanie uranu, czyli wstępny etap jego wzbogacania.

Powyższe propozycje w zamian za porzucenie irańskiego programu nuklearnego miały znaleźć się w pakiecie przedstawionym w Teheranie przez szefa unijnej dyplomacji Javiera Solanę. W ubiegłym tygodniu zostały one uzgodnione w Wiedniu przez sześć mocarstw: Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję, USA i Niemcy.

O szczegółach propozycji nie poinformowano oficjalnie. Według anonimowych dyplomatów, znalazły się wśród nich także europejskie oferty, zakładające pomoc w budowie reaktorów jądrowych przeznaczonych do produkcji energii w celach pokojowych. W połowie maja unijni dyplomaci informowali, że w zamian za zaprzestanie wzbogacania uranu Iran mógłby otrzymać reaktor jądrowy na lekką wodę; tego typu reaktor nie może być wykorzystany w celach militarnych.

Według amerykańskiej prasy, oferta obejmuje udostępnienie Iranowi amerykańskich technologii rolnych, a także sprzedaż części zamiennych dla przestarzałych samolotów irańskich.

Zachód obawia się, że program jądrowy Iranu ma na celu zdobycie przez ten kraj broni nuklearnej, natomiast Teheran twierdzi, że program ma wyłącznie pokojowy charakter i służy produkcji energii elektrycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / USA nie będą bezpośrednio dostarczać technologii Iranowi