USA nie uporały się jeszcze z problemami

Anna Jacewicz
21-05-2009, 10:42

Środa była kolejnym dniem z rzędu, który przyniósł dalsze osłabienie się waluty amerykańskiej. Dolar silnie tracił na  wartości, co przyczyniło się do wybicia na głównych parach. Eurodolar przetestował okolice maksimów lokalnych z  połowy marca 2009r, natomiast GBPUSD z połowy grudnia 2008r w rejonie 1,5720. Jen zachowywał się relatywnie stabilnie, z tendencją do lekkiego umacniania się.

Wydarzeniem wczorajszego dnia protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Rezerwa Federalna widzi poprawę kondycji gospodarki amerykańskiej. Gospodarka USA ma się lepiej, jednak nie uporała się jeszcze ze wszystkimi problemami. W dalszym ciągu otwartą kwestią pozostaje możliwość zwiększenia kwoty zakupów rządowych obligacji w razie potrzeby. Pomimo poprawy poziomu zaufania amerykańskich konsumentów, zostały obniżone w dół prognozy gospodarcze. Fed przewiduje, że w 2009r gospodarka amerykańska skurczy się od 1,3% do 2,0%, natomiast bezrobocie ukształtuje się na poziomie 9,2%-9,6%. Pomimo tych pesymistycznych prognoz, sam ton komunikatu pozostaje nieco bardziej optymistyczny.  Oczekuje się bowiem ustabilizowania sytuacji rynku nieruchomości i wyhamowania spadku cen, mniejszego zagrożenia deflacją, a także ożywienie konsumpcji. Z kolei zdaniem Geithner’a system finansowy ‘zaczyna zdrowieć’.

W dniu dzisiejszym poznamy publikacje danych PMI z sektora przemysłowego i usługowego z Francji, Niemiec i strefy euro.  Z Wielkiej Brytanii natomiast zostaną opublikowane dane na temat sprzedaży detalicznej. Lepsze dane powinny pomóc w kontynuacji trendu wzrostowego na EURUSD i GBPUSD. Z USA zostaną opublikowane dane na temat bezrobocia tygodniowego oraz filadelfijski indeks aktywności gospodarczej. 

EUR/PLN

Lepsze nastroje utrzymujące się na rynkach akcji w czasie sesji europejskiej pomogły złotemu zyskać na wartości. PLN nie zareagował na opublikowane wczoraj gorsze od oczekiwań dane o kwietniowej produkcji przemysłowej. W dalszym ciągu w notowania złotego pozostają pod wpływem sytuacji na giełdach. Umocnienie złotego kontynuowane było w okolice linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na wykresie 4h. Jak na razie w dalszym ciągu broniona jest strefa wsparcia w rejonie 4,30-4,33. Najlepszą strategią obecnie wydaje się być handel w zakresie wyznaczonym przez formacje trójkąta na wykresie 4h. Silną strefą oporu pozostają okolice 4,47-4,50.

EUR/USD

Eurodolar przetestował okolice maksimów lokalnych z  połowy marca 2009r, kontynuując wzrosty w okolice projekcji cenowej 141,4% ostatniej fali korekcyjnej z poziomu 1,3720 w okolice 1,3422. Najbliższą strefą wsparcia pozostaje rejon 1,3720-1,3730. Natomiast opór znajduje się w okolicy 1,3843. W przypadku utrzymujących się lepszych nastrojów na rynkach akcji, presja na dolara powinna utrzymywać się. Pomimo lepszych od oczekiwań odczytów indeksów PMI, eurodolar jak na razie zachowuje się dość stabilnie, w okolicy wczorajszego maksimum.

GBP/USD

GBPUSD imponuję w ostatnim czasie skalą ruchu wzrostowego, czemu niezaprzeczalnie sprzyja sytuacja techniczna na EURGBP, który po raz kolejny przetestował okolice 0,8800. Test okolic 1,5720 przyczynił się do kontynuacji ruchu wzrostowego i otworzy drogę w okolice 1,60-1,6080, gdzie przebiega 50% zniesienia fib całości ostatniej fali spadkowej z poziomu 1,8680 w rejon 1,3480. Wzrosty w dniu dzisiejszym powinny być kontynuowane, dopóki pozostajemy powyżej 1,5720.

USD/JPY

Opublikowane w nocy z Japonii wskazują na spadek zapotrzebowania na usługi w kwietniu o 4,0% w skali  miesiąc do miesiąca. W dniu dzisiejszym zostało ustanowione nowe minimum. Jen konsekwentnie zyskiwał na wartości w stosunku do dolara, na co miał również wpływ wczorajszy protokół FOMC, a także słabsze zamknięcie sesji w USA. Obecnie znajdujemy się w rejonie wsparcia wyznaczonego przez 50% projekcję zniesienia całości impulsu wzrostowego z okolic 87,30. Najbliższym wsparciem pozostaje poziom 94,00, gdzie zrównują się ze sobą w stosunku 1:1 podfale spadkowe w całej ostatniej fali korekcyjnej na wykresie dziennym.  

Anna Jacewicz  
Autorka jest specjalistką IDM 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / USA nie uporały się jeszcze z problemami