USA: nowy rekord efektywności zasięgu samochodów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-11-2021, 21:53

Wskaźnik zasięgu osiągniętego z galonu paliwa ustanowił w Stanach Zjednoczonych nowy rekord. Część producentów korzystała jednak ze zwolnień uzgodnionych z władzami by sprostać federalnym regulacjom odnośnie emisji spalin, donosi Reuters.

Adobe Stock

Jak wynika z danych Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, w roku modelowym 2020 średni zasięg osiągnięty z galonu paliwa (ok. 3,78 l) wzrósł do 25,4 mil (39,4 km). To nowa rekordowa wartość. Z raportu EPA wynika również, że od 2004 r. emisja CO2 obniżyła się o 24 proc. podczas gdy efektywność paliwa wzrosła (spadło zużycie) o 32 proc.

EPA podkreśliła, że jedynie trzech producentów Tesla, Subaru i Honda nie musiało korzystać z tzw. ulg podatkowych od paliwa by spełnić kryteria środowiskowe.

Największa trójka, GM , Ford i należący do Stellantis koncern Chrysler odnotowała najmniejszy zasięg z galonu co w dużej mierze wynikało z faktu, że spory udział w ich ofercie mają ciężkie pojazdy ciężarowe i samochody sportowe.

Dla GM i Forda średni zasięg wyniósł 23 mile zaś Chryslera 21,8 mpg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane