USA: ponownie ubyło tzw. nowych bezrobotnych

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 27-04-2023, 14:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W tygodniu zakończonym 22 kwietnia 2023 r. liczba osób po raz pierwszy wnioskujących o pomoc dla bezrobotnych w amerykańskiej gospodarce nieoczekiwanie spadła o 16 tys. do 230 tys., wynika z danych Departamentu Pracy.

BRYAN WOOLSTON / Reuters / Forum

Odczyt okazał się niższy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wzrost do 249 tys. z 246 tys. tydzień wcześniej po korekcie z 245 tys.

Średnia czterotygodniowa, usuwające nadmierne wahania wskaźnika spadła do 236 tys. z 240 tys. tydzień wcześniej.

Z kolei liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 15 kwietni spadła 3 o tys. do 1,858 mln, do wartości nieznacznie niższej niż konsensus rynkowy na poziomie 1,878 mln.

Rynek pracy w USA nadal wykazuje sporą odporność mimo już ponad rocznego cyklu podwyższania stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Pojawiają się jednak już poważniejsze oznaki schłodzenia koniunktury, do czego dążą władze monetarne by uniknąć nakręcenie spirali płacowo-cenowej przy napiętym rynku pracy, na którym nadal zgłaszane jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników.

Chociaż wnioski o zabezpieczenie przed bezrobociem, które wzrosły od marca ubiegłego roku, pozostają znacznie poniżej poziomów, które mogłyby wywołać alarm na rynku pracy. Ekonomiści podkreślają jednak, że ograniczony dostęp do kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych szkodzi popytowi, a ostatecznie zatrudnieniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane