USA poprosiły Japonię żeby nie kupowała ropy od Iranu

opublikowano: 22-06-2018, 13:37
aktualizacja: 22-06-2018, 13:38

Rząd USA zwrócił się do rządu Japonii o całkowite wstrzymanie importu ropy z Iranu, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Prośbę miano wystosować w tym tygodniu podczas wizyty przedstawicieli rządu USA w Tokio. Rząd Japonii jeszcze nie podjął decyzji, ale będzie nadal rozmawiał z Amerykanami o ich prośbie, twierdzi źródło agencji. 

Prezydent Donald Trump zdecydował w maju przywrócić sankcje nałożone na Iran za działania na rzecz uzyskania technologii jądrowych. Ogłoszono wówczas, że sojusznicy USA mają 180 dni na redukcję zakupów ropy w Iranie.

Bloomberg zwraca uwagę, że prośba o całkowite wstrzymanie importu irańskiej ropy sygnalizuje twardsze stanowisko Waszyngtonu niż w 2012 roku, kiedy była zgoda na ograniczone zakupy surowca. 

Japonia to czwarty pod względem wielkości nabywca irańskiej ropy. Stanowiła ona 5,3 proc. jej potrzeb w ubiegłym roku, co oznaczało import 172 tys. baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu