USA przekierują do 2020 r. dużą część floty w stronę Pacyfiku

DI, PAP
opublikowano: 02-06-2012, 12:45

Stany Zjednoczone przekierują do 2010 roku dużą cześć swej floty marynarki wojennej w stronę Oceanu Spokojnego w ramach nowej strategii wojskowej zwiększającej obecność w Azji - zapowiedział w sobotę na konferencji w Singapurze minister obrony USA Leon Panetta.

Decyzja o wysłaniu większej liczby okrętów w rejon Pacyfiku przy równoczesnym wzmocnieniu partnerstw o charakterze wojskowym w regionie to cześć wysiłków mających na celu zdynamizowanie roli Stanów Zjednoczonych w ważnym dla przyszłości Ameryki obszarze - tłumaczył Panetta na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa zorganizowanej przez londyński Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS).

Jak sprecyzował, "do 2020 roku marynarka wojenna przepozycjonuje swoje siły rozmieszczone w proporcji mniej więcej 50 proc. do 50 proc. między Pacyfikiem i Atlantykiem do 60 proc.-40 proc. na korzyść Pacyfiku". "Chodzi o sześć lotniskowców, ale i o większość okrętów wojennych oraz okrętów podwodnych" - dodał minister. Panetta udał się w dziewięciodniową podróż po Azji; odwiedzi m.in. Wietnam i Indie.

Władze USA planują również zwiększenie liczby ćwiczeń wojskowych w regionie Pacyfiku.

Obecnie marynarka wojenna USA ma do dyspozycji 285 okrętów, z czego połowa jest rozmieszczona na Oceanie Spokojnym.

Na początku stycznia prezydent USA Barack Obama przedstawił nową strategię militarną, zakładającą zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie przy planowanej redukcji liczebności sił zbrojnych USA, co ma być widoczne w Europie.

Większe zainteresowanie Amerykanów Azją ma wynikać przede wszystkim ze wzrostu potęgi Chin. I - jak zauważa agencja Associated Press - zwiększenie liczby okrętów może wywołać napięcia w stosunkach z ChRL, której przywódcy nie są zadowoleni z szerszej obecności wojskowej USA w regionie Azji i Pacyfiku.

Najważniejsze jest otwarcie nowej ery współpracy w dziedzinie obronności" miedzy Stanami Zjednoczonymi a państwami azjatyckimi - podkreślił na konferencji amerykański minister obrony.

Tymczasem przez najbliższe 10 lat wydatki Pentagonu zostaną zmniejszone co najmniej o 487 mld dolarów. Mimo zmniejszenia liczebności armii, głównie wojsk lądowych o 10-15 procent, amerykański budżet wojskowy nadal będzie przewyższał jednak połączone budżety kolejnych 10 największych państw świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane