USA: rekomendował "kupuj", po cichu zachęcał do sprzedaży

opublikowano: 17-02-2016, 19:57

Analityk Deutsche Banku dawał spółce rekomendację „kupuj” jednocześnie informując fundusze hedgingowe aby lepiej sprzedawały jej akcje, ogłosiła amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Tym analitykiem jest Charles P. Grom, a spółką, którą oficjalnie oceniał pozytywnie, a nieoficjalnie negatywnie, jest detalista Big Lots. Grom dowiedział się podczas spotkania z władzami spółki w marcu 2012 roku, że jej wyniki będą gorsze niż oczekiwano. W rozmowach z ludźmi z funduszy hedgingowych zachęcał ich, aby sprzedawali akcje Big Lots, co w kilku przypadkach zrobili wychodząc z tej inwestycji całkowicie. Zaledwie dzień po tym, jak namawiał fundusze do sprzedaży akcji, Grom opublikował raport, w którym podtrzymał rekomendację „kupuj” dla Big Lots. Swoim kolegom z pracy mówił, że podtrzymał rekomendację, bo chciał utrzymać dobre relacje z władzami spółki.  

Grom zdecydował się iść na ugodę z SEC w sprawie stawianych mu zarzutów. Zapłaci 100 tys. USD kary. Przez rok nie będzie mógł pracować w branży finansowej. Pracę w Deutsche Banku stracił już w 2013 roku z powodu „zachowań niezgodnych ze standardami firmy”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / USA: rekomendował "kupuj", po cichu zachęcał do sprzedaży