USA: Ropa wciąż rządzi nastrojami inwestorów

(Marek Druś)
opublikowano: 17-03-2005, 22:09

Doniesienia o notowaniach ropy mają największy wpływ na stan nastrojów na rynkach akcji. Spadek jej kursu zwiększa popyt, wzrost wywołuje podaż. Widać to było w trakcie czwartkowych notowań na rynkach amerykańskich, które zakończyły dzień niewielkimi zmianami indeksów dzięki powrotowi kursu ropy z rekordowego pułapu 57,60 USD do 56,40 USD, poziomu o zaledwie 0,1 proc.

Doniesienia o notowaniach ropy mają największy wpływ na stan nastrojów na rynkach akcji. Spadek jej kursu zwiększa popyt, wzrost wywołuje podaż. Widać to było w trakcie czwartkowych notowań na rynkach amerykańskich, które zakończyły dzień niewielkimi zmianami indeksów dzięki powrotowi kursu ropy z rekordowego pułapu 57,60 USD do 56,40 USD, poziomu o zaledwie 0,1 proc. niższego od notowanego w środę.  Dow Jones zakończył sesję 0,06 proc. zniżką, Nasdaq 0,03 proc. wzrostem. S&P500 rósł na zamknięciu o 0,18 proc.  

Wysokie notowania ropy zachęcają inwestorów do kupowania akcji spółek branży naftowej. Exxon Mobil był w czwartek jednym z najmocniej drożejących blue chipów notowanych w ramach średniej Dow Jones. Jego kurs wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ok. 45 proc.

Wśród największych spółek drożały także akcje koncernu medialnego Viacom, który poinformował, że rozważa wydzielenie części działalności do odrębnej spółki, która trafiłaby na giełdę, a także sieci sklepów z zabawkami Toy ‘R’ Us, która przyjęła ofertę przejęcia przez inwestorów finansowych za 6,6 mld USD.

W grupie mocno przecenionych spółek znalazł się AIG, który według The Wall Street Journal zaksięgował błędnie 100 mln USD, a także General Motors. Kurs tego ostatniego spada już drugi dzień z rzędu w związku z zaskakująco słabymi prognozami wyników kwartalnych i rocznych. Spadł także kurs Qwest, który podwyższył ofertę przejęcia MCI. Nie zapobiegło to jednak przecenie jego akcji.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane