USA: Rosyjscy politycy beneficjentami programu "Ropa za żywność"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-05-2005, 08:25

Rosyjscy politycy byli wynagradzani przez Saddama Husajna intratnymi kontraktami umożliwiającymi im kupnoropy naftowej po niższej cenie - ustaliła komisja Senatu USA.

Rosyjscy politycy byli wynagradzani przez Saddama Husajna intratnymi kontraktami umożliwiającymi im kupnoropy naftowej po niższej cenie - ustaliła komisja Senatu USA.

   Senacka Stała Podkomisja ds. Dochodzeń, prowadząca śledztwo w sprawie ONZ-owskiego programu "oil-for-food" ("Ropa za żywność") poinformowała, że wyżsi urzędnicy Kremla zarobili miliony dolarów sprzedając ropę kupioną po zniżonej cenie od dyktatora Iraku.

    Saddam rewanżował się im za polityczne poparcie okazywane mu przez Rosję na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdzie starał się o zniesienie sankcji na Irak.

    Husajn miał się odwdzięczać w ten sposób m.in. szefowi personelu prezydenta Władimira Putina i byłego prezydenta Borysa Jelcyna, Aleksandrowi Wołoszynowi, jego przyjacielowi SiergiejowiIssakowowi oraz nacjonalistycznemu przywódcy Władimirowi Żyrinowskiemu.

   Beneficjentami Saddama były też niektóre rosyjskie firmy.

   Wcześniej komisja, kierowana przez republikańskiego senatora Norma Colemana, oskarżyła też byłego francuskiego ministra spraw wewnętrznych Charlesa Pasqua i brytyjskiego członka parlamentuRoberta Gallowaya o korzystanie z voucherów od Husajna na tani zakup ropy w Iraku.

   Na podstawie programu "Ropa za żywność" ONZ zezwolił w 1996 r. Irakowi na sprzedaż - mimo embarga - ograniczonych ilości ropy naftowej z przeznaczeniem dochodów na żywność, leki i inne cele humanitarne.

   ONZ zarządzała programem, ale pozwoliła Saddamowi na przydzielanie kontraktów na ropę. Dyktator wykorzystał to do przekupywania polityków i dochody ze sprzedaży ropy przeznaczał także na nielegalny zakup broni.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane