USA uwolnią 50 mln baryłek ropy z rezerw strategicznych

opublikowano: 23-11-2021, 14:17

Potwierdziły się wczorajsze nieoficjalne doniesienia. USA ogłosiły we wtorek skoordynowane uwolnienie części rezerw strategicznych ropy przez grupę państw, informuje Reuters.

Tak jak sygnalizowano, USA uwolnią 50 mln baryłek ropy. Będzie to miało postać pożyczenia i sprzedaży surowca. Przeprowadzone zostanie w koordynacji z innymi krajami, które również uwolnią część rezerw. To Chiny, Indie, Korea Południowa i Wielka Brytania. Celem jest obniżenie cen surowca oraz paliw, poinformował Biały Dom podkreślając, że to pierwsze takie przeprowadzone przez USA skoordynowane działanie największych konsumentów ropy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W poniedziałek OPEC+ wysłał sygnał, że może zareagować na skoordynowane uwolnienie części rezerw strategicznych ropy zmianą planów dotyczących zwiększenia wydobycia surowca w najbliższych miesiącach.

Ropa WTI ze styczniowych kontraktów tanieje obecnie o 0,6 proc. do 76,28 USD za baryłkę. Cena ropy Brent ze styczniowych kontraktów spada o 0,1 proc. do 79,60 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane