USA: wyprzedaż zdominowała sesje na NYSE i Nasdaq

Marek Druś
28-08-2002, 22:06

Na giełdach w USA panowały w środę kiepskie nastroje. Wiązało się to między innymi z ostatnimi danymi makro, szczególnie ze spadkiem wskaźnika zaufania konsumentów, oraz z wiadomościami o obniżaniu prognoz wyników spółek. Duże znaczenie dla rynku będą miały czwartkowe dane o PKB w drugim kwartale. Rynek oczekuje podniesienia wstępnego wyniku do 1,3 proc.

Nortel Networks popsuł nastroje inwestorów zarówno w USA jak i Europie. Jeden z największych na świecie producentów sprzętu telekomunikacyjnego zapowiedział spadek przychodów w trzecim kwartale mimo że jeszcze miesiąc temu wysyłał uspokajające komunikaty na ten temat.

Przecena papierów Nortela odbiła się negatywnie na wycenie akcji innych spółek branży, m.in. Lucent Technologies i Corning. O kilkanaście procent staniały akje Cieny. Wcześniej jej akcje wyraźnie drożały po zapowiedzi analityków, że w lipcu spółka osiągnęła dno i kolejne miesiące przyniosą poprawę jej wyników.

Spadła cena największych producentów mikroprocesorów, Intela i AMD. Poza niedawnymi wypowiedziami prezesa pierwszej ze spółek, z których wynikało, że nie spodziewa się on poprawy koniunktury na rynku chipów i komputerów osobistych do końca tego roku, w środę analitycy Prudential obniżyli prognozę zysków Intela i zwiększyli prognozę straty AMD.

Staniały papiery największych producentów serwerów, IBM i Sun Microsystems. Analitycy Goldman Sachs oczekują, że ten ostatni poinformuje w czwartek o redukcji prognozy przychodów.

Wśród blue chipów ze średniej przemysłowej Dow Jones rynek najmocniej przecenił papiery koncernu Alcoa. Analitycy Lehman Brothers twierdzą, że podaż aluminium znacznie przewyższa potrzeby rynku. Idący za tym spadek cen metalu ma negatywnie wpłynąć na wyniki koncernu w tym i przyszłym roku. Spadła cena papierów ExxonMobil. Powodem jest spadek kursu ropy na światowych rynkach.

Atmosferze wyprzedaży nie poddał się do końca sesji Philip Morris. Koncern tytoniowy podniósł o 10 proc. wysokość dywidendy. Inwestorzy przyjęli również z zadowoleniem zmianę na stanowisku prezesa spółki.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: wyprzedaż zdominowała sesje na NYSE i Nasdaq