USA: wzrost PKB spowolnił w III kw.

ARŻ
opublikowano: 22-12-2021, 14:52

Amerykański produkt krajowy brutto rósł w okresie od lipca do września o 2,3 proc. w ujęciu rocznym annualizowanym. W drugim kwartale tempo wzrostu sięgało 6,7 proc., pisze Reuters.

Odczyt za trzeci kwartał okazał się nieco wyższy od pierwotnych szacunków wynoszących 2,1 proc. Wzrost był najwolniejszy od drugiego kwartału 2020 roku, gdy gospodarka doświadczyła historycznego skurczu w wyniku wprowadzenia pierwszych obostrzeń związanych z pandemią.

Wolniejsza dynamika ożywienia to efekt zakłóceń w łańcuchach dostaw, które negatywnie odbiły się na produkcji. Sytuacja zaczęła poprawiać się w czwartym kwartale, gdy wzrosły wydatki konsumenckie, a stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od niemal dwóch lat.

Analitycy ankietowani przez Reutersa oczekują, że PKB Stanów Zjednoczonych w całym 2021 roku wzrośnie o 5,6 proc. Rok wcześniej był to spadek o 3,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane