USA: znów nieco więcej tzw. nowych bezrobotnych

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 20-04-2023, 14:36
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W tygodniu zakończonym 15 kwietnia 2023 r. liczba osób po raz pierwszy wnioskujących o pomoc dla bezrobotnych w amerykańskiej gospodarce wzrosła o 5 tys. do 245 tys., wynika z danych Departamentu Pracy.

fot. skrotov - stock.adobe.com

Odczyt okazał się wyższy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wzrost do 240 tys. z 239 tys. tydzień wcześniej przed korektą do 240 tys.

Nadal jednak liczba tzw. nowych bezrobotnych pozostaje zbliżona do pułapu 200 tys. uważanego powszechnie za „zdrowy” w okresie koniunktury gospodarczej.

Średnia czterotygodniowa, usuwające nadmierne wahania wskaźnika spadła do 239 750 z 240 250.

Z kolei liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 1 kwietni wzrosła o 61 tys. do 1,87 mln. To najwyższy poziom od listopada 2021 r.

Jak podkreślają eksperci, rynek pracy w USA wykazuje nadal sporą odporność mimo już ponad rocznego cyklu podwyższania stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Pojawiają się jednak już pierwsze poważniejsze oznaki schłodzenia koniunktury, do czego dążą władze monetarne by uniknąć nakręcenie spirali płacowo-cenowej przy napiętym rynku pracy, na którym nadal zgłaszane jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane