Usługi w Chinach nieco zwolniły

opublikowano: 05-11-2014, 07:41

Rozwój chińskiego sektora usługowego znów został nieco schłodzony, informuje Reuters. Indeks PMI dla tego sektora opracowywany przez HSBC/Markit cofnął się w październiku 2014 r. do 52,9 pkt z 53,5 pkt miesiąc wcześniej. To najsłabszy odczyt od stycznia.

Subindeks odnoszący się do nowych przedsięwzięć spadł tymczasem nieznacznie z 53,2 do 53,1 pkt przy czym wzrost odnotowano w przypadku wskaźników oceniających zatrudnienie i dotychczas prowadzone biznesy.

„Odnosząc się do tych danych można stwierdzić, że nie są specjalnie złe. Sektor usług stale rośnie sytuacja w nim nadal wygląda lepiej niż w produkcyjnej części gospodarki"- uważa  Qu Hongbin, główny ekonomista chińskiego rynku w HSBC.

W 2013 r. sektor usługowy miał 46,1-proc. udział w PKB Chin i po raz pierwszy wyprzedził sektor produkcji i budownictwa. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane