Usługi za granicą a podatek VAT

Marek Wojda
opublikowano: 22-08-2006, 00:00

Jesteśmy spółką produkcyjną. Wykorzystujemy maszynę sprowadzoną bezpośrednio od niemieckiego producenta. Już po gwarancji maszyna zepsuła się i konieczne było odesłanie jej do producenta, by usunął usterki. Naprawioną maszynę otrzymaliśmy wraz z fakturą za usługę serwisową (dla wystawienia faktury podaliśmy nasz numer identyfikacyjny poprzedzony kodem PL). Skoro naprawa była wykonywana poza Polską, czy musimy rozliczyć VAT od importu usług?

- Tak. Dla celów VAT opisaną w pytaniu naprawę maszyny należy traktować jako usługę na ruchomym majątku rzeczowym. Zgodnie z podstawową zasadą, opodatkowuje się ją w miejscu, w którym była faktycznie wykonywana, ale jest istotny wyjątek. Jeżeli taką usługę świadczy się na rzecz nabywcy, który podał usługodawcy numer, pod jakim jest zarejestrowany dla celów VAT w innym państwie niż to, w którym usługa była wykonana, to miejscem opodatkowania jest kraj, który wydał ten numer. Wyjątek ten stosuje się, jeśli towar po wykonaniu usługi zostanie wywieziony z państwa, w którym była ona faktycznie wykonana.

W opisanej sytuacji wykonana przez firmę niemiecką naprawa maszyny podlega opodatkowaniu polskim VAT, gdyż podali państwo dla celów transakcji polski numer identyfikacyjny, a maszyna po wykonaniu usługi została odesłana do naszego kraju. Dlatego po stronie państwa spółki powstał obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu importu usług. Należy pamiętać o wystawieniu faktury wewnętrznej. Podstawą opodatkowania z tytułu importu powyższych usług jest kwota, którą macie państwo zapłacić firmie niemieckiej za naprawę.

Operacja rozliczenia importu usług nie będzie się wiązała z wpłatą podatku do urzędu skarbowego, gdyż oprócz zadeklarowania kwoty podatku należnego w tej samej deklaracji VAT-7 państwa spółka produkcyjna jest uprawniona do odliczenia tej kwoty jako podatku naliczonego.

Dodam, że mimo przemieszczenia przez spółkę maszyny do naprawy w Niemczech i z powrotem, nie wystąpił obowiązek rozliczenia odpowiednio wewnątrzwspólnotowej dostawy ani wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Nasza spółka handluje zbożem. Dzierżawimy elewator na Ukrainie. Do jego ochrony wynajęliśmy ukraińską firmę. Czy w związku z otrzymaniem od ukraińskich podmiotów faktur za dzierżawę elewatora i za usługi ochroniarskie ciążą na nas jakieś obowiązki z tytułu VAT?

- Nie. Zgodnie z przepisami o VAT, miejscem opodatkowania usług związanych z nieruchomościami jest miejsce, gdzie one leżą. Nabywane przez podatnika usługi dzierżawy i ochroniarskie wiążą się z konkretną nieruchomością na Ukrainie, a więc ma do nich zastosowanie ta zasada.

Marek Wojda, doradca podatkowy w Baker & McKenzie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wojda

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu