Usługi za ocean do wykonania w niedzielę

opublikowano: 21-11-2013, 00:00

Wolne dni w Polsce utrudniają wykonywanie usług dla firm z odległych kontynentów. Nowela kodeksu pracy ma to zmienić.

Pracodawcy, którzy świadczą usługi dla przedsiębiorstw zagranicznych, będą mogli wyznaczać swoim pracownikom zadania do wykonania w niedziele i święta. Takie sytuacje będą dopuszczalne tylko w przypadku współpracy z firmami, w których obowiązują różne od polskich kalendarze świąt i inne strefy czasowe.

Zmianę przewiduje poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy, który dziś ma być ostatecznie rozpatrzony przez sejmową Komisję Nadzwyczajną do spraw zmian w kodyfikacjach. Jej stała podkomisja, zajmująca się przepisami prawa pracy, przyjęła ten projekt.

Proponowane rozwiązania mają dotyczyć tylko pracy wykonywanej w konkretnej formie — z wykorzystaniem przez pracownika narzędzi do komunikacji elektronicznej i wyłącznie wtedy, gdy występują wspomniane odmienne dni wolne od pracy. Podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie poseł sprawozdawca Adam Szejnfeld wyjaśniał, że regulacje te dotyczą tylko polskich przedsiębiorstw świadczących usługi dla podmiotów działających globalnie, także na odległych kontynentach. Najczęściej są to usługi dla biznesu, np. związane z zarządzaniem finansami, księgowością, kadrami czy outsourcing IT. Zmiany obejmą m.in. telepracowników. Ale nie tylko. Jeśli usługi są wykonywane w biurze, w niedziele lub święto będą też mogły pracować osoby, do których należy zapewnienie funkcjonowania stanowisk zdalnej pracy.

— Obecny katalog przypadków, w których kodeks dopuszcza pracę w niedziele i święta, jest co prawda dosyć rozbudowany, ale nie przewiduje on tego dla firm działających transgranicznie — podkreślał Adam Szejnfeld.

W debacie sejmowej mówiono, że działalność polskich centrów usług biznesowych przyciąga wiele koncernów i inwestycji. Problemem dla firm outsourcingowych jest jednak konieczność świadczenia tych usług podczas ustawowego w Polsce dnia wolnego od pracy.

— Obowiązujące regulacje kodeksu pracy nie uwzględniają zmian, jakie nastąpiły w gospodarce w ostatnich latach, dlatego tak ważne jest wprowadzenie korekt, które pozwolą Polsce uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku globalnym — ocenia projekt Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland.

Jej zdaniem, dzięki proponowanym zmianom zostaną zachowane obecne miejsca pracy w sektorze usług biznesowych, których liczbę szacuje się na ok. 200 tys. Anna Wicha prognozuje, że nowelizacja pomoże też stworzyć nowe etaty oraz poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy, a tym samym zachęci przedsiębiorstwa zagraniczne do kolejnych inwestycji w centra usług w Polsce.

Kiedy w Polsce można pracować w niedziele i święta
w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, w ruchu ciągłym, przy pracy zmianowej, w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, przy niezbędnych remontach, w transporcie i w komunikacji, w zakładowych strażach pożarnych i służbach ratowniczych, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, czyli m.in. w usługach dla ludności, gastronomii, hotelarstwie, działalności kulturalnej, oświatowej, turystycznej.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu