Ustawa do nowelizacji

DI
opublikowano: 03-01-2012, 00:00

ZDANIEM BCC

Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia i wyrobów medycznych powinna zostać skierowana do Trybunału Konstytucyjnego lub znowelizowana. Rozwiązania, których konsekwencją jest konflikt społeczny i protest lekarzy oraz wydane z błędami obwieszczenie, nie oznaczają łatwiejszego dostępu do tańszych leków, świadczeń gwarantowanych oraz lepszej obsługi w aptekach.

Złamana została podstawowa zasada dobrej legislacji — nakaz zachowania okresu dostosowawczego przy wprowadzaniu norm prawnych. Ministerstwo Zdrowia miało ponadpółroczne vacatio legis od ogłoszenia ustawy. Niestety, dopiero w ostatniej chwili minister wydał najważniejsze akty wykonawcze. Nie wykorzystano czasu na przygotowanie rozporządzeń i obwieszczenia w sprawie listy leków refundowanych. Stało się to przyczyną chaosu, spekulacji i niepokojów wśród pacjentów, lekarzy i aptekarzy, a także przedsiębiorców, którzy nie mogą ponosić konsekwencji za urzędnicze błędy, opieszałość i niedbalstwo. Nic nie tłumaczy takiego opóźnienia działającego na niekorzyść pacjenta, państwa i przedsiębiorcy.

Business Centre Club

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu