Ustawa może osłabić złotego

18,6 mld - tyle franków rodzime banki będą musiały kupić, jeśli połowa zadłużonych zdecyduje się na przewalutowanie kredytów.

Przewalutowanie kredytów hipotecznych, udzielonych we franku szwajcarskim, na kredyty złotowe, może osłabić rodzimą walutę — uważa Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem, złoty może stracić na wartości, jeszcze zanim parlament przyjmie ustawę i podpisze ją prezydent. — Banki będą musiały kupić 18,6 mld CHF, przy założeniu, że połowa zadłużonych w szwajcarskiej walucie zdecyduje się przewalutować zobowiązanie. Rozbudzi to popyt na waluty obce i może osłabić złotego — uważa ekonomista ING BSK. Od początku roku złoty stracił na wartości do ranka ponad 9 proc., do czego w głównej mierze przyczyniła się decyzja Narodowego Banku Szwajcarii o zaprzestaniu bronienia kursu 1,2 względem euro. Przez ostatnie 3 miesiące, a więc od pierwszej tury wyborów prezydenckich, kurs CHF/PLN spadł o 0,2 proc. Euro podrożało o 3,2 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ustawa może osłabić złotego