Ustawa może uratuje spółdzielnie

Tomasz Krzyżanowski
opublikowano: 06-05-1999, 00:00

Ustawa może uratuje spółdzielnie

Lekarstwem na kiepską kondycję upadających spółdzielni pracy ma być ustawa o ich przekształceniu w spółki prawa handlowego.

W 1990 roku spółdzielnie pracy wytworzyły 10,3 proc. PKB. W minionym roku — już tylko 1,6 proc. W tym czasie z pracy w spółdzielniach odeszło około miliona osób.

Głos to za mało

Jedną z głównych przyczyn tej sytuacji jest status prawny spółdzielni. Zgodnie z prawem spółdzielczym, każdy z członków spółdzielni, bez względu na posiadane udziały, dysponuje tylko jednym głosem. Dlatego właśnie potencjalni inwestorzy nie spieszą się z wykładaniem pieniędzy na przedsięwzięcie, nad którym będą mieli znikomą kontrolę. Sytuację może zmienić ustawa o przekształceniu spółdzielni w spółki prawa handlowego. Jej projekt został złożony do laski marszałkowskiej.

— Czekamy na tę ustawę jak na zbawienie. Zmodernizowaliśmy zakład, mamy potencjalnego inwestora, ale on chce inwestować w spółkę prawa handlowego, a nie w spółdzielnię pracy — mówi Marek Stefańczyk, prezes produkującej leki Spółdzielni Pracy Polon.

Spółdzielnie można dziś przekształcać w spółki prawa handlowego: z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne. Jest to jednak proces długi i kosztowny. Spółdzielnie tracą przy tym prawo do ulg inwestycyjnych, muszą zapłacić podatek od przejmowanego jako spółka majątku, tracą też status zakładów pracy chronionej.

Światło dla inwestorów

Ofiarą prawnych utrudnień padła warszawska Spółdzielnia Pracy Spes, produkująca części zamienne do samochodów. Spółdzielnia, której nie udało się przekształcić w spółkę, sprzedała część majątku amerykańskiemu koncernowi TRW (do pracy w tej firmie przeszła część członków spółdzielni), a sam Spes ulegnie wkrótce likwidacji.

— Ustawa powinna zostać przyjęta już dawno, bo spółdzielnie w dzisiejszym kształcie nie pasują do gospodarki rynkowej — uważa Kazimierz Pasierowski, prezes Spesu.

Projekt złożony w Sejmie znacznie ułatwi spółdzielcom decydowanie o własnej przyszłości. Ustawa będzie ponadto gwarantować pełną dowolność w podjęciu decyzji o przekształceniu, a także sukcesję praw i obowiązków spółdzielni przez nowo powstałą spółkę. Zdaniem posła Adama Szejnfelda (UW) z Komisji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, ustawa ma szansę wejść w życie jeszcze w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ustawa może uratuje spółdzielnie