Ustawa o hipermarketach do trybunału

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
opublikowano: 13-07-2007, 00:00

Podpisanie przez prezydenta ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych oznacza, że przedsiębiorcy, którzy zechcą otworzyć obiekt handlowy o powierzchni ponad 400 mkw. będą musieli ubiegać się o wydanie przez urzędników stosownego zezwolenia. Kiedy przedstawiciele koalicji rządzącej prezentują projekty ustaw mających rzekomo ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej, posłowie koalicji uchwalają ustawę ograniczającą wolność gospodarczą.

Zwracaliśmy się do Prezydenta RP o niepodpisywanie ustawy. Wskazywaliśmy na liczne opinie i ekspertyzy wskazujące na niezgodność ustawy z Konstytucją RP i prawem UE — m.in. opinię Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, iż „ustawa całkowicie ignoruje unormowania Konstytucji RP i prawa UE” oraz, że „nie powinna stać się elementem polskiego porządku prawnego”.

Wejście w życie aktu prawnego, wobec którego istnieją tak poważne zastrzeżenia, co do zgodności z Konstytucją RP i prawem UE wykaże niską jakość prawa stanowionego w Polsce, co przełoży się na wzrost ryzyka inwestycyjnego w naszym państwie. PKPP Lewiatan podejmie niezbędne działania mające na celu doprowadzenie do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny zgodności tej ustawy z Konstytucją RP.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu