Ustawa o mediacjach podpisana

Nowe rozwiązania promujące mediacje w sporach biznesowych wejdą w życie na początku przyszłego roku.

Prezydent Andrzej Duda 25 września podpisał przygotowany przez resorty gospodarki i sprawiedliwości projekt, który promuje rozwiązywanie sporów biznesowych na drodze mediacji. Zmiany dotyczą przede wszystkim przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i wejdą w życie 1 stycznia 2016 r. Nowelizacja przede wszystkim idzie w kierunku jak najwcześniejszego poinformowania stron o możliwościugodowego rozwiązania konfliktu.

Wprowadza np. obowiązek informowania w pozwie o podjęciu próby polubownego rozwiązania sporu przed skierowaniem sprawy do sądu. W przypadku, kiedy taka próba nie zostanie podjęta, powód powinien wyjaśnić przyczyny.

Przy tym niezależnie od wyniku sprawy, w przypadku nieuzasadnionej odmowy poddania się mediacji przez stronę, sąd może nałożyć na nią obowiązek zwrotu kosztów. Regulacje wprowadzają także system zachęt finansowych. W związku z tym m.in. wniosek o zatwierdzenie ugody pozasądowej zawartej przed mediatorem zostanie zwolnionyz opłaty sądowej. Natomiast jeżeli do zawarcia ugody dojdzie przed rozpoczęciem rozprawy, sąd zwróci stronom całość uiszczonej opłaty sądowej.

Zachętą do mediacji ma być też m.in. propozycja zaliczenia kosztów mediacji do kosztów sądowych, żeby strona niezamożna mogła skorzystać ze zwolnienia z nich. Ponadto nowe rozwiązania wprowadzają m.in. wymagania dotyczące kwalifikacji tzw. mediatorów stałych oraz porządkują kwestie proceduralne związane z mediacją. Na przykład mediacja będzie mogła zostać wyznaczona na okres do trzech miesięcy, a nie, jak obecnie, na miesiąc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ustawa o mediacjach podpisana