Ustawa o VAT nadal budzi wątpliwości

Dorota Kaczyńska
25-05-2004, 00:00

Ustawa o podatku VAT zawiera wiele spornych zapisów. Wszyscy czekają aż Ministerstwo Finansów dokona ich jednoznacznej interpretacji.

20 maja 2004 r. odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Murator Expo oraz Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami dotycząca ciągle wzbudzającej kontrowersje ustawy o podatku od towarów i usług. Dyskusje na jej temat nie słabną — zapisy tej ustawy ciągle wydają się w wielu punktach niejasne i mogą być wieloznacznie interpretowane. Wiele wątpliwości budzi Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy podatku od towarów i usług. Wszyscy zgodnie podkreślają, że konieczna jest jak najszybsza jego interpretacja przez resort finansów.

Limit obrotów

Ustawa z 11 marca 2004 r. wprowadziła VAT m.in. dla pośredników, którzy dotychczas byli zwolnieni z tego podatku. Jednak przed sporą liczbą biur otworzyła się pewna furtka — zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku VAT podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 10 tys. EUR (47 tys. zł). Lub inaczej — pośrednicy będą zobowiązani do opłaty podatku jeśli przekroczą 30-krotność kwoty prowizji stanowiącej wynagrodzenie za usługę pośrednictwa.

— Pośrednicy będą więc doliczać VAT do prowizji, która wynosi z reguły 2,5-3 proc. Przy czym z całego kraju płyną informacje, że agencje nie zamierzają zwiększyć swojego wynagrodzenia. Duże firmy będą natomiast raczej częściowo obarczać swoich klientów opłatą podatkową — twierdzi Marek Stelmaszak, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Zaznacza przy tym, że kwestia zwolnień od podatku budzi wśród pośredników wiele niejasności, a w urzędach skarbowych nie mogą oni otrzymać jednoznacznych odpowiedzi.

Sporne kwestie

Wiele wątpliwości budzi wysokość podatku nałożonego na usługi budowlane. Z ustawy wynika, że wynosi on 7 proc. Tymczasem podatek od zakupu materiałów budowlanych wynosi 22 proc. A co w sytuacji, gdy firma oferuje usługi jednocześnie z materiałem?

— Obecnie za taką usługę można płacić 7 proc. VAT. W praktyce wygląda to różnie — wszystko bowiem zależy od umowy między stronami. Konieczna jest zatem jak najszybsza interpretacja tych zapisów. Na razie stanowi to nie lada problem — mówi Adam Wesołowski, radca prawny, partner w kancelarii Chadbourne & Parke.

Kolejne niejasności rodzą się przy zakupie zakupie działek — tu płaci się VAT, jeśli sprzedający jest płatnikiem tego podatku, czyli gdy prowadzi działalność gospodarczą, w której występuje kupno i sprzedaż gruntów, a teren jest działką budowlaną. Ten drugi warunek często jest trudny do określenia, gdyż ciągle nie nie wiadomo, co ma decydować o przeznaczeniu działki — plan zagospodarowania przestrzennego gruntu, którego zazwyczaj brak czy ewidencja gruntu. Ten problem dotyczy także terenów należących do Agencji Mienia Wojskowego, które w ogóle nie mają planów zagospodarowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Ustawa o VAT nadal budzi wątpliwości