Ustawa przyspieszy wybór zwycięzcy

Albert Stawiszyński
21-01-2004, 00:00

Uproszczenie procedur, uregulowanie aukcji elektronicznej — to tylko nieliczne zmiany, jakie czekają firmy startujące w przetargach.

W Sejmie znajduje się projekt nowej regulacji dotyczącej zamówień publicznych. Według ustawodawcy, powinna wejść w życie już na początku kwietnia 2004 r. Proponowane w niej rozwiązania są szeroko dyskutowane zarówno wśród oferentów, jak i zamawiających. O nowej ustawie i jej skutkach dla uczestników procedur przetargowych rozmawiano podczas poniedziałkowego spotkania zainteresowanych stron w Centrum Multimedialnym Foksal w Warszawie.

Zdaniem Tomasza Czajkowskiego, prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP), który otworzył spotkanie, przygotowywana ustawa zmniejszy biurokrację. Co więcej, nowe przepisy np. uproszczą procedury przy udzielaniu mniejszych zamówień. Zaostrzone zostaną natomiast rygory przy największych przetargach.

Co nas czeka?

Nie zmieni się próg, od którego w ogóle będzie stosowana ustawa o zamówieniach. Nadal będzie on wynosił 6 tys. EUR. Z 30 tys. do 60 tys. EUR ma zostać jednak podwyższony próg, poniżej którego stosowana jest tzw. procedura uproszczona.

— Zmodyfikowane zostaną tryby udzielania zamówień. Nadal podstawowym sposobem będzie przetarg nieograniczony, ale liczymy, że po zmianach w przepisach większą popularność zyska także przetarg ograniczony. Zostanie także uregulowana aukcja elektroniczna — wskazuje Jarosław Jerzykowski, dyrektor departamentu prawnego UZP.

Nowy tryb

Aukcja elektroniczna to metoda postępowania przy udzieleniu zamówienia, w której za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej wykonawcy będą składać kolejne korzystniejsze oferty. Będą one automatycznie klasyfikowane.

— To dobry pomysł. Ten rodzaj przetargu może być wykorzystywany m.in. w służbie zdrowia, przy niewysokich kwotowo zamówieniach. Jego zaletą jest szybkość przeprowadzenia procedury. Mamy bardzo dobrze rozbudowaną sieć komputerową i chętnie ją wykorzystamy do organizowana przetargów w ten sposób — mówi Hanna Kraszczyńska, kierownik działu zamówień publicznych w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Miejmy nadzieję, że zmiany w procedurach przetargowych oraz wprowadzenie aukcji elektronicznej zachęcą małe i średnie firmy do udziału w przetargach. W 2002 r. ponad 80 proc. takich przedsiębiorców nie realizowało żadnego zamówienia publicznego.

Inne zmiany

Projekt ustawy zakłada również, że prezes UZP nie będzie musiał wyrażać zgody, jeśli zamówienie może być zrealizowane tylko przez naturalnego monopolistę, np. jedynego w mieście dostawcę wody. Co ważne, jedną z propozycji jest wprowadzenie procedury zaostrzonej przy przetargach o najwyższej wartości. Ma ona dotyczyć zamówień wartości wyższej niż 5 mln EUR dla usług i dostaw oraz powyżej 10 mln EUR dla robót budowlanych. Zdaniem przedstawicieli UZP, te zamówienia mają ogromne znaczenie dla rynku i dlatego powinny być poddane szczególnym rygorom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ustawa przyspieszy wybór zwycięzcy