Ustawa refundacyjna – Pelion 1:0

AT
28-08-2012, 00:00

W pierwszym półroczu spółka zarobiła dwa razy mniej niż rok wcześniej. Pożegnała się też z Marią Wiśniewską.

Pelion (dawniej PGF), giełdowy hurtownik leków, podobnie jak jego rywale, w pierwszym półroczu musiał przejść na drastyczną dietę. Do końca lipca zlikwidował 173 etaty (zatrudnienie w całej grupie wynosi około 7,4 osób), w kolejce czeka 186.

— Nowa ustawa refundacyjna i niższe marże, które wprowadziła, zmusiła nas do drastycznych cięć kosztów — tłumaczy Jacek Szwajcowski, prezes Pelionu.

W segmencie aptecznym spółka ogranicza także liczbę placówek. Pod młotek sieć apteczna CEPD wystawiła ponad 60 placówek, z czego 34 zostało już sprzedanych lub zamkniętych. Cięcia w detalu są istotne, ponieważ to ta część biznesu ciągnie w dół wyniki całej grupy. Na koniec półrocza wynik operacyjny grupy aptecznej był ponad 26 mln zł pod kreską, podczas cała grupa zarobiła na czysto 10,9 mln zł (spadek o 51,4 proc.), przy zysku operacyjnym 38,2 mln zł (spadek o 18,1 proc.) i przychodach ponad 3,3 mld zł (wzrost o 2,4 proc.).

Zdaniem Marka Czachora, analityka Erste Securities, wyniki można było przewidzieć.

— Jako jedyny z hurtowników Pelion ma w grupie apteki. Te musiały ponieść duże jednorazowe wydatki w związku z wejściem w życie ustawy refundacyjnej [w przypadku aptek CEPD-Dbam o Zdrowie wyniosły one ponad 10 mln zł — red.]. Sam hurt nie odczuł jeszcze obniżenia marż — twierdzi Marek Czachor. Grupa pożegnała się też z Marią Wiśniewską, prezesem części detalicznej i byłą prezes Pekao.

Jak informuje Renata Borkowska — Kubiak, rzeczniczka Pelionu, prezes złożyła wypowiedzenie i od lipca nie stoi na czele aptecznej grupy. Jej miejsce zajął Roni Drori, dyrektor operacyjny CEPD, który wcześniej zarządzał m.in. polską siecią Super-Pharmu. Zdaniem Marka Czachora, Maria Wiśniewska jest dobrym menedżerem i jej odejście to strata dla grupy. Tomasz Sokołowski, analityk DM BZ WBK zwraca uwagę, że nie miała ona łatwego zadania.

— Z aptek Dbam o Zdrowie miała zrobić europejską sieć, co nie było łatwe, biorąc pod uwagę m.in. słabą kondycję finansową grupy. Pomóc mieli inwestorzy giełdowi. Do debiutu jednak nie doszło, gdyż nie sprzyjała temu sytuacja na rynkach kapitałowych. Nawet gdyby Pelion się zdecydował na upublicznienie CEPD, wyceny — z powodu słabych wyników — nie byłyby wysokie. A gwoździem do trumny okazała się ustawa refundacyjna — tłumaczy Tomasz Sokołowski.

Nie udało się nam zdobyć komentarza Marii Wiśniewskiej. Przed jej następcą trudne zadanie, ponieważ plany właściciela są ambitne — na koniec 2013 r. sieć apteczna ma wyjść nad kreskę. Segment hurtowy ma niewiele łatwiej. W 2013 r. marża dystrybutorów spadnie o 1 pkt proc., co dla Pelionu oznacza 25 mln zł mniej w kasie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Ustawa refundacyjna – Pelion 1:0